V roce 1951 odmítl úředník František Šeba podepsat zdravici Stalinovi k narozeninám. Řekl šéfovi, že ani jemu Stalin k narozeninám neblahopřál, a hned ho za to vyhodili z práce. Pobíral pak invalidní důchod, hrál karty, a když mu přátelé z legrace vyčítali: „Vy Židé jste nám ukřižovali Krista Pána,“ upřímně se smál. Nebyl disident. Jeho boj proti totalitě spočíval v tom, že se vyčlenil ze všech skupin a s nikým jako se členem skupiny nejednal. Přitom ale dobře věděl, kde stojíme „my“ a kde jsou „oni“. V diktatuře to bývá jasné, jenže v moderní multikulturní demokracii je to složitější. Všichni hájíme svá práva, ale život v globálním světě se stále víc podobá životu na vesnici: společně v klidu a míru přežít znamená dohodnout se a promýšlet všechno neustále od začátku. A to není možné, pokud nejsme schopni se podívat na společný problém z perspektivy druhého. Když bydlíme na vesnici, nemůžeme trvale vymezovat hranici mezi „námi“ a „jimi“. Pokud na ní trváme, rodí se konflikt.

Pozor, přijde vtip

Současná světová krize kolem Muhammadových karikatur a zdejší stále rozbouřené vlny kolem zákona o registrovaném partnerství mají mnoho společného: na obou se modelově rýsuje zásadní proměna světa. Nejde jen o to, že svět je jiný než před sto lety. Změna je především v tom, že se na něj jinak díváme. Přestáváme žít v malých neměnných komunitách a je stále těžší se dohodnout, kdo bude určovat…

v07.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte