mobrazek_271.gif
mobrazek_271.gif • Autor: Respekt

vobrazek_271.jpeg
Fotografie: Dejte mi tři oříšky a já všechno zařídím. Foto Günter Bartoš • Autor: Respekt

V pátek tomu bude přesně půl roku, co prezidentským jmenováním odstartovala dráha ministra kultury Vítězslava Jandáka. „Ani se do voleb nestihne projít po úřadě,“ prorokovali mu tehdy jedni. „Určitě nebude mít podporu vlády a nic neprosadí,“ říkali druzí (mimochodem také Respekt). Věci však nabraly nečekaný spád. Rychlost, s jakou Jandák odvolává odborníky, kteří působili na ministerstvu a v jeho přilehlých institucích léta, mění strukturu svého úřadu a úspěšně prosazuje v parlamentu všelijaké zákony, nikdo nečekal. Také skutečnost, že se téměř vzápětí stal nejpopulárnějším politikem v zemi, vyráží dech. Co za tím je? Vúdú? Charisma? Těžká dřina? Pro odpovědi jsme se vydali do nitra ministrova úřadu, do parlamentu a na spoustu dalších míst.

Kartu na stůl a žádné hry

Za budovu, ve které současné ministerstvo kultury sídlí, by se nemusel stydět ani francouzský král. Nádheru a okázalost pozdně barokního Nostického paláce na Malé Straně je možné vycítit už zvenčí podle jeho majestátních zdí. Na úřad jej dal zrekonstruovat a upravit minulý ministr kultury Pavel Dostál. Palác se stal vlastně jeho pomníkem.

Historické dveře se samočinně otevírají a za nimi nás čeká moderní vrátnice. Obdržíme žlutou placku návštěvy a asistentka nás vzápětí odvádí do palácové říše. Téměř u každých dveří se musí prokázat magnetickou kartou. Každý tu má kartu jinou a opravňuje…

v07.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte