mobrazek_211.gif
mobrazek_211.gif • Autor: Respekt

vobrazek_211.jpeg
Fotografie: Trvalo mi to, ale teď vidím nebezpečí veliké… (Herna na Hlavním nádraží.) Foto Günter Bartoš • Autor: Respekt

Česko stoupá vzhůru, staré poučky přestávají platit. Třeba ta, že peníze nesmrdí. Jde o to, které.

Mezinárodní nádraží Praha Holešovice. Je sedm ráno a kolem herny v hale se šinou zástupy cestujících. Automaty jedou naplno, probdělá noc je hráčům vidět na pytlích pod očima. Je zima, zvenku táhne. Vlakové hlášení překryje kovový zvuk: z útrob stroje se řítí mince. Šťastný vítěz si je cpe do kapes, hrst hodí mezi bezdomovce choulící se do sebe na dřevěných lavicích okolo. Obdarovat nuzáky se tu prý naučili od Rusů. Jak zaznamenal už Dostojevskij, jedině hra o peníze vám během pár okamžiků v mozku uspořádá opojnou přehlídku emocí: naděje, vzrušení, zklamání, vztek a zas naděje. Je výhodou naší současnosti, že zatímco za Dostojevského byl hazard doménou dobrodruhů ze společenské smetánky, tady jsou automaty za pár drobných pro každého a téměř všude. Kromě hráčů si to celé roky pochvaloval i stát: z každé „bedny“ mu šly hezké peníze. Teď to ale vypadá, jako by tato tvář zdejší civilizace měla zmizet.

Epidemie?

Ne všichni byli z dostupného hráčství nadšení. Například primář bohnické léčebny Karel Nešpor, který léčí závislé gamblery, bije už dlouho na poplach. Podle něj jde o neprobádanou společenskou patologii. „Nikdo neví, kolik závislých u nás je. Lékařsky je to průkopnická, neznámá oblast,“ říká Nešpor.

Přes lékařská varování…

v06.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte