mobrazek_221.gif
mobrazek_221.gif • Autor: Respekt

vobrazek_221.jpeg
Fotografie: Viděli vůbec ty kresby? (Před dánskou ambasádou v Londýně, 4. února) Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Karikatury proroka Muhammada učinily z Dánska hromosvod muslimského hněvu. Přes uklidňování politiků a omluvy novin lavina stále běží.

Dánské vlajky hoří. Přitom Dánsko nikdy nemělo problémy s muslimským světem. Právě naopak. Proč tedy nyní vidíme v televizi muslimy pálit červeno-bílé prapory? Vše se odvíjí od konce září, kdy dánský list Jyllands-Posten otiskl dvanáct karikatur proroka Muhammada. Proč nás urážíte? Tak to vnímají muslimové, pro které je rouháním už samotné zobrazení, natožpak karikatura. Proč nechápete nezávislost a svobodu tisku? Tak to vnímají liberální Dánové. Ještě před měsícem se zdálo, že nejhorší krize je zažehnána: premiér Anders Fogh Rasmussen v novoročním projevu vybídl spoluobčany, aby navzájem respektovali svá náboženská přesvědčení, a prohlásil, že jeho vláda tvrdě odsoudí jakékoli pokusy o démonizaci etnických či náboženských skupin. Ale když zmíněné karikatury vzápětí přetiskly dva norské deníky, oheň byl znovu na střeše.

Nekupujte dánské

Reakce norských muslimů kopírovala dánskou, výhrůžné dopisy zaměstnancům novin, plamenná kázání v mešitách. Mezitím v Dánsku padl rozsudek nejnižší soudní instance, že Jyllands-Posten se nemusí muslimům omluvit, neboť kresby byly otištěny v souladu se svobodou vyjádření a neměly za cíl nikoho urážet. Dánští muslimové se rozhodli odvolat a bít se za svou věc dál.

Tehdy se boj rozhořel podruhé:…

v06.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte