Ze Světového ekonomického fóra v Davosu přišla příjemná zpráva: Česko obsadilo čtvrtou příčku v hodnocení výkonnosti péče o životní prostředí. Lépe si vedly jen Nový Zéland, Švédsko a Finsko. Hned nato se v novinách objevilo zpochybnění. Prý jde jen o náhodu a hru s různými ukazateli, protože loni byla Česká republika ve stejném žebříčku dvaadevadesátá. Jak je to tedy doopravdy s naší pozicí?

ESI není EPI

Davoská zpráva o vyspělosti „zelené“ péče byla sestavena vědci z amerických výzkumných center na univerzitě v Yale a na Kolumbijské univerzitě. Cílem zprávy je porovnat, jak se státy snaží o pokrok ve dvou základních problémech: jak snižují únik nečistot a jedů do životního prostředí a jak chrání vitalitu ekosystémů. Žebříček se sestavuje pomocí měřítka zvaného index environmentální výkonnosti (EPI).

Výpočet tohoto indexu je založen na srovnání šestnácti vybraných ukazatelů v šesti hlavních oblastech ochrany životního prostředí, mezi něž patří lidské zdraví, čistota vzduchu, kvalita a spotřeba vody, ochrana biologické rozmanitosti, šetrnost v čerpání přírodních zdrojů a energetická udržitelnost. Tyto ukazatele jsou samozřejmě sestaveny z údajů momentálně dostupných pro všechny státy; pro mnoho dalších důležitých oblastí, jako je recyklace odpadu, zátěž toxickými kovy nebo úbytek mokřadů, nelze zatím příslušná data získat. Jejich zahrnutí do indexu by samozřejmě mohlo výsledným pořadím zamíchat.

Rozdílná místa české &„…

v06.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte