mobrazek_161.gif
mobrazek_161.gif • Autor: Respekt

vobrazek_161.jpeg
Fotografie: Generál Chaluc: Jde o život, ale ne hned zítra. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

První zemí na světě, která bombardovala jaderný reaktor, byl Írán. V říjnu 1980 stíhačky íránského letectva vyslané ájatolláhem Chomejním zaútočily na irácký jaderný reaktor poblíž Bagdádu. Útok, který se uskutečnil několik dní po vypuknutí irácko-íránské války, se nezdařil, stal se však precedentem, jehož je možné obratem využít proti tomu, kdo jej sám stanovil. Z hlediska Izraele není totiž stát, jehož vůdcové otevřeně aspirují na jeho zničení, o nic méně legitimním cílem, než byl svého času Irák pro Írán a vlastně o několik měsíců později, v červnu 1981, i pro Izrael. Izraelský útok se ovšem tehdy setkal s jednoznačným úspěchem.

Možná přijde Predátor

Nikdo by neměl podceňovat odhodlání Izraele zabránit opakování židovského holocaustu. Nejedná se pouze o propagandu. Náčelník izraelského letectva Eliezer Škedy, jenž by pravděpodobně velel jakékoliv válečné operaci v prostoru mimo přímé sousedství izraelských hranic, opakovaně všem připomíná, že je synem rodičů přeživších holocaust, a přísahal, že podnikne cokoliv, co druhou takovou hrozbu pomůže odvrátit.

Současný íránský režim přitom nezpochybňuje pouze izraelské teritoriální nároky, ale samou jeho existenci. Představte si Českou republiku, která je natolik nepřátelsky naladěna vůči Slovensku kvůli jeho odchodu ze společného státu, že pomýšlí nejen na okupaci a připojení země, ale rovnou na její vyhlazení.

Mezi…

v05.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte