Jak na zloděje

Se zájmem jsme si přečetli článek o potížích s měřením elektřiny (Příběh, který se může stát všem, Respekt č. 4/06). A protože se nás dotýká, považujeme za samozřejmost se k této věci vyjádřit.

Především je nutné říci, že nás potíže tohoto druhu velmi mrzí, protože negativní dojem obdobně postižených občanů padá na vrub dodavatele elektřiny, v tomto případě na Pražskou energetiku a. s. Každá energetická společnost je vlastníkem sítě takzvaně k patě domu a veškerá instalace uvnitř objektu je již majetkem vlastníka objektu. Na něj by se tedy měl uživatel obrátit s obtížemi především. Podle popsaného případu jde zřejmě o krádeže elektřiny z měřené sítě – tedy za elektroměrem. Neznám byt, o který se jedná, ale například ve starších zástavbách není problém pro různé vykuky probourat se zdí až do „něčí“ krabice a tak se připojit. To by však měl skutečně zkušený elektrikář odhalit.

K získání takřka stoprocentní jistoty, že vám někdo krade elektřinu na váš elektroměr, je tu jednoduchý způsob. V čase obvyklé špičky domácích odběrů, tedy večer (18.00–22.00), vypněte ve svém bytě všechny elektrospotřebiče, vytáhněte ze zásuvky všechny přístroje v režimu stand by a zkontrolujte váš elektroměr. Pokud vykazuje nějakou spotřebu, pak je vše jasné a někdo odebírá elektřinu za vás. Získáte alespoň jistotu,…

v05.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte