2006-2007-mobr-05A.gif
2006–2007-mobr-05A.gif • Autor: Respekt

2006-2007-vobr-05A.jpg
Fotografie: Rovnou daň neobhájíme. Ale za návštěvu lékaře se platit bude. A zprivatizujeme ČEZ. (Zleva Gandalovič, Říman, Julínek a Tlustý) • Autor: Respekt

Sociální demokracie a ODS spolu ve vládě? Co bychom z toho měli? Tahle otázka je určitě důležitější než dohady o všech těch Římanech a Zaorálcích na tom či kterém ministerstvu. Takže pokud tedy přece jen nakonec vznikne velká koalice, dokážou se její činovníci na něčem důležitém shodnout?

Příliš velké reformy

V obecné rovině funguje všechno bezvadně. Všichni chtějí proreformní, protikorupční vládu, která by stabilizovala zdravotnictví a veřejné finance, zahájila reformu penzí, policie a justice, zefektivnila státní správu a připravila zemi na přijetí eura a předsednictví EU v roce 2009. Jenže otázka nestojí „co“, ale „jak“. Co by tedy vůbec taková vláda mohla udělat?

1. Snížila by daně. Šéf ČSSD Paroubek by rád snížil daně firmám, a to až na dvacet procent (to sliboval už před volbami), či nastavil strop pro odvody sociálního pojištění. Na kongresu ODS sice Vlastimil Tlustý či Jiří Pospíšil volali po tom, aby byla rovná daň hlavní podmínkou, za níž ODS do duhové vlády vstoupí, sociální demokraté ale říkají – „jen přes naše mrtvoly“.

2. Důchodový systém. Jako na úkolu číslo jedna se na jeho změně shodují všechny zúčastněné strany. Slovo reforma ovšem nikdo neříká, plánují se „parametrické změny důchodového systému“ (Jan Kasal) či „přípravné kroky první etapy změny“ (Petr Nečas). Zdeněk Škromach otevřeně…

200648-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200648-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1734

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte