2006-1805-mobr-190px.gif
2006–1805-mobr-190px.gif • Autor: Respekt

2006-1805-vobr-500px.jpg
Fotografie: Ivan Svítek – Autor: Archiv Ivana Svítka • Autor: Respekt

Přišlo to jako blesk z čistého nebe, ač se zprvu zdálo, že všechno běží jako na drátku. Rozjetá prezidentská kampaň, náskok před soupeřem podle průzkumů desítky procent – favorit Inácio Lula da Silva měl klidné spaní. Pak se však v televizi začaly objevovat záběry kupiček pokoutně předaných dolarů a reálů, do tučného sousta se zakousli komentátoři všech novin a rádií – a předem hladké vítězství se proměnilo v souboj na ostří nože.

Ježíše taky zradili

Takhle nějak vypadala volební atmosféra v Brazílii, když byl počátkem října, těsně před prvním kolem prezidentských voleb, odhalen skandál. Někteří členové prezidentovy Strany pracujících (PT, Partido dos Trabalhadores) se za 1,7 milionu reálů (17 milionů Kč) snažili získat falešné kompromitující materiály proti dvěma členům soupeřící sociální demokracie, Geraldu Alckminovi, volebnímu sokovi Luly da Silvy, a Josému Serrovi, budoucímu guvernérovi státu São Paulo. Lulu stály čachry partajních kolegů vítězství v prvním kole, v němž nezískal potřebnou absolutní většinu. Naopak jeho soupeř Alckmin, bývalý viceguvernér státu São Paulo, na jehož účast ve druhém kole nikdo moc nesázel, postoupil se 41,6 % hlasů.

Nebyl by to však ostřílený a mnohonásobný prezidentský kandidát Lula, aby to, co jinému zlomí vaz, vzápětí nevyužil ve svůj prospěch. Celou věc komentoval v biblickém duchu a představil se nejen jako oběť,…

200643-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200643-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte