Byla to upřímná diskuse nesoucí se v přátelském duchu, občas zazněl i žertovný tón. Zhruba těmito slovy popsal americký specialista Siegfried Hecker setkání se severokorejskými vědci zabývajícími se vývojem jaderných zbraní. Z cesty do stalinistické země se před necelými třemi lety vrátil velmi překvapen. Severokorejci mu řadu věcí ochotně ukázali, a dokonce se ho usilovně snažili přesvědčit, že udělat bombu je pro ně hračka.

Pracovníci jaderného střediska v Jongbjonu nedaleko severokorejské metropole tehdy dobře věděli, že nehovoří s žádným amatérem, ale s předním světovým odborníkem na atomové zbraně. Severní Korea ostatně Heckera a další experty na návštěvu Jongbjonu sama pozvala a jistě ji nijak nepřekvapilo, že americký specialista po příletu zpět do USA zamířil rovnou do Senátu, kde na uzavřeném slyšení referoval o tom, co viděl. Celá akce tedy připomínala pečlivě inscenovaný vzkaz: nepodceňujte nás.

Jinak totiž Heckerovy zážitky nelze vysvětlit. Nejbizarnější věc se udála u chladicí nádrže, v níž spočívalo 8000 ocelových nádob; byly zkonstruované za americké peníze a měly obsahovat vyhořelé jaderné palivo. Ty nádoby jsou prázdné, řekl však Heckerovi jeho průvodce Ri Hong Sop, ředitel nukleárního komplexu. A nijak se netajil tím, jaký osud potkal obsah kontejnerů: stal se zdrojem plutonia pro výrobu bomb. Hecker řediteli příliš nevěřil, protože některé nádoby vypadaly neporušeně. A tak mu Sop nabídl, aby si jednu z nich náhodně zvolil. Americký…

200642-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200642-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 849

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte