2006-1779-mobr-18A.gif
2006–1779-mobr-18A.gif • Autor: Respekt

2006-1779-vobr-18A.jpg
Fotografie: Rozpolcen mezi svou zemí a zbytkem světa. – Autor: Profimedia.cz/AFP, www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Turecký spisovatel Orhan Pamuk, čerstvý laureát Nobelovy ceny za literaturu, byl v roce 2005 obviněn a souzen kvůli rozhovoru, který poskytl zahraničním novinám. Proces vzbudil ostrou mezinárodní kritiku, objevily se pochybnosti, zda Turecko patří do Evropy. Soud Pamuka nakonec osvobodil. V následujícím eseji se Pamuk zamýšlí nad širšími souvislostmi svého případu a nad konfliktem, který je společný mnoha zemím třetího světa – konfliktem mezi touhou kopírovat západní životní styl na jedné straně a odporem k Západu na straně druhé.

Tento pátek v Istanbulu – ve čtvrti, kde jsem strávil celý svůj život, v budově soudu přímo naproti tříposchoďovému domu, kde má babička žila o samotě čtyřicet let – stanu před soudem. Prý jsem „veřejně očerňoval tureckou identitu“. Žalobce pro mě bude žádat tři roky vězení. Tentýž soud přitom nedávno za stejný zločin a podle článku 301 téhož zákona odsoudil novináře arménského původu Hranta Dinka. Snad by mi to mělo dělat starosti, ale nedělá. Stejně jako můj právník věřím, že se žaloba nemá o co opřít, a nemyslím si, že skončím ve vězení.

Cítím se proto skoro trapně, že je můj proces přehnaně dramatizován. Moc dobře vím, že většina mých istanbulských přátel, u nichž jsem hledal radu, podstoupila mnohem horší vyšetřování a ztratila mnoho let kvůli soudům a věznění – jen pro knihu, jen pro něco, co napsali. Žiji v…

200642-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200642-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte