mobrazek_132.gif
mobrazek_132.gif • Autor: Respekt

vobrazek_132.jpeg
Fotografie: Graf Respekt / David Munich • Autor: Respekt

Naše elektrárenská společnost se už nějaký čas v reklamě chlubí rozvojem obnovitelných zdrojů energie. Její činy však mluví jinak.

Ze všech internetových serverů a poté i médií začaly koncem roku „vyskakovat“ větrník, příroda a zelená barva – energetická firma ČEZ si je vybrala za hlavní symboly nové reklamní kampaně „Zelená energie“. „Rozvíjíme obnovitelné zdroje energie, větrné elektrárny, energii ze slunce, z vody a z biomasy,“ chlubí se ČEZ. Jenže je tu rozpor s tím, jak se dosud choval.

Díky, soudruzi

Například rozvoji větrných elektráren dlouhodobě oponoval s poukazem na to, že pro Česko to není vhodný zdroj. Neexistují důkazy, že by firma tento postoj změnila. Aktivně neudělal ČEZ pro rozvoj větrné energie u nás nic. Vlastní zastaralou a jen občas fungující větrnou farmu Dlouhé Stráně v Jeseníkách s výkonem 1165 kW. S akvizicí Východočeské energetiky získal další větrnou elektrárnu v Novém Hrádku na Náchodsku s instalovaným výkonem 4×400 kW. Celkově mizivý výkon, který nominálně ani ne dvakrát převyšuje kapacitu moderní malé větrné farmy podhorské vesničky Jindřichovice pod Smrkem a reálně je přibližně na stejné úrovni.

O sluneční elektrárně přestěhované z Dlouhých Strání do jaderné elektrárny Dukovany s výkonem 10 kW ani nemá smysl mluvit. Slouží jenom jako součást vytváření zelené fasády a v politice ČEZ…

v04.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte