Filmoví fanoušci budou moci od čtvrtka v Praze ochutnat to nejlepší z evropské filmové produkce. V kinech Aero a Světozor proběhne 13. ročník Dnů evropského filmu. Organizátoři servírují čtyřicet filmů, z nichž žádný není starší než čtyři roky.

Festival vznikl z iniciativy zahraničních diplomatů, kteří před třinácti lety chtěli obohatit místní chudou filmovou nabídku. Od prvního ročníku se zachovala tradice uvádění filmů samotnými autory a následná debata s nimi. Na festivalu jsou kromě snímků tradičních evropských favoritů, jako Francie nebo Španělska, zastoupeny i filmy z Litvy, Rumunska či Slovinska. Ze zhruba čtyřicítky děl už stihla získat dobrou pověst britská Pýcha a předsudek režiséra Joea Wrighta. Adaptace klasické literární předlohy nás zavede do konzervativní Anglie konce 18. století, kde se pětice sester ze zámožné rodiny připravuje na samostatný život. Dobře se vdát je podle rodičů základ spokojené budoucnosti, jedna ze sester se však vzepře.

Británii bude na festivalu reprezentovat ještě snímek Pod bodem mrazu režisérky Juliet McKoenové. Hlavní hrdinka Kate ztratila před dvěma lety za záhadných okolností svou sestru Annie. Jediné, co po ní zbylo, je nahrávka průmyslové kamery, která zachycuje poslední kroky Annie. Opakovaným sledováním posledních pohybů své sestry nabývá Kate přesvědčení, že nahrávka obsahuje tajnou zprávu. Černým koněm festivalu se může stát snímek Gillesova žena od Frédérica Fonteynea, režiséra…

v04.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte