Před půl rokem čtyřiadvacetiletá obyvatelka Stockholmu Lina Soderbergová poprvé v životě tvrdě narazila. Ačkoli si myslela, že po promoci sežene dobře placené místo, ani po šesti měsících nemá štěstí. „Absolvovala jsem přes sto různých pohovorů, ale vždy mi řekli, že mě nechtějí. Ne proto, že bych pro ně nebyla dost kvalifikovaná, ale protože by za mě museli státu odvádět vysoké pojistné a nemohli by mě snadno propustit,“ svěřila se nedávno deníku Financial Times.

Stejný příběh by mohla vyprávět téměř třetina mladých Švédů. Místo nástupu do práce začali po vysoké škole pobírat vysoké dávky v nezaměstnanosti, na které si řada z nich časem vypěstovala závislost.

Právě mladí lidé jako Lina možná rozhodnou nedělní volby. Koalice čtyř pravicových stran (Aliance) si udržuje mírný náskok nad 12 let vládnoucími sociálními demokraty premiéra Görana Perssona a její politici mohou teprve potřetí od války usednout do ministerských křesel. Boj s nezaměstnaností mladých je nejskloňovanějším volebním šlágrem.

Vyjde to nastejno

Problém je v tom, že švédský pracovní trh je svázán řadou ochranářských omezení. Firmy v podstatě nemohou propouštět, tudíž se bojí zaměstnávat mladé a raději najímají pracovníky načerno, protože za ně pak nemusí odvádět nic státu, a navíc se s nimi mohou kdykoli rozloučit.

Opozice svůj plán řešení představila před pár týdny. Její předáci slíbili, že sníží zdravotní a sociální odvody zaměstnavatelům a zároveň…

200637-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200637-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra-stihly kopie

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte