2006-1470-mobr-23slajchrtviktor.gif
2006–1470-mobr-23slajchrtviktor.gif • Autor: Respekt

2006-1470-vobr-23slajchrtviktor.jpg
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Letošní babí léto má být podle meteorologů nadprůměrně teplé a slunečné. Už dlouho mne žádná zpráva tolik nepotěšila. Za normálních poměrů by ani tahle nepůsobila nijak výjimečně – někdy je prostě hezky, jindy ošklivo, na světě to tak chodí po tisíciletí a vychází to zhruba půl na půl. Jenže valná většina zpráv, zejména co se politiky týče, vyznívá v poslední době natolik odpudivě, že se vyhlídka na trochu slušné počasí zdá přímo úžasná. Vždyť by mohlo být mnohem hůř. Představme si jen, že by měl Paroubek pod palcem i klima.

Čas přírodního dění naštěstí podléhá jiným pořádkům než čas společenských událostí. Lidstvo žije na mediální dálnici, kde novinka stíhá novinku po zdánlivě přímé dráze kamsi za obzor. Motorem je vize pokroku, jako brzda občas zafunguje obava z bouračky, cesta však vede stále kupředu. Ale už v příkopech u krajnic začíná jiný svět. Život se tam probouzí s jarem, uvadá s podzimem, ale ani v mrazech úplně nezanikne. Probíhá ve věčných kruzích. Co letos vykvetlo, to se dá s velkou pravděpodobností očekávat i napřesrok. Vegetace v příkopech rychle pohltí i mrtvolky ptáků, rozdrcených čelními skly ženoucích se vozů, a kdyby provoz na pár desítek let ustal, prorostla by i vozovkou. Napřímený čas nevydrží tolik, co ten cyklický.

Když už bojujeme za práva zvířat, nebylo by na škodu zauvažovat rovněž o právech počasí. Antropocentrická civilizace si je navykla znásilňovat.…

200635-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200635-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte