Rakousko má před sebou měsíc do voleb a za sebou skoro sedm let vlády, která přinesla reformy i účast populistů. Právě jejich hlavní téma – otázka cizinců v zemi – spíše posiluje. Zveřejněná čísla přinášejí novinky, ale ne pouze takové, které by rehabilitovaly Jörga Haidera. Rakousko vykazuje – po Lucembursku – druhý nejvyšší podíl cizinců v rámci „staré EU“, 9,8 % v celkové populaci.

Co se týče podílu mezi zaměstnanci, dosahují cizinci dokonce 11,6 % a turistický byznys, jeden z pilířů ekonomiky státu, je na nich závislý téměř ze třetiny. Z Rakouska se prostě stává přistěhovalecká země, ač Vídeň toto označení odmítá. Nejzajímavější je skladba přistěhovalců, respektive trendy jejího vývoje. Podle zemí původu je na prvním místě Srbsko následované Tureckem, ale na třetí příčku se překvapivě vyhouplo Německo. Němců přibylo za posledních pět let skoro 60 tisíc a jejich komunita právě překročila stotisícovou metu (1,2 % populace). Pracovní příležitosti u jižního souseda prostě táhnou, takže zejména na východě Německa mohou říkat: Jdi do Rakouska, mladý muži.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte