Reklama
 
200633-vobr-01_obalka_velka.gif

2006/33

Koupit vydání
200632-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 5.–12. 8. 2006 200634-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 20.–27. 8. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Dámy a pánové, v novém čísle Respektu vám nabízíme podrobnější pohled na méně příjemné věci spojené s investicemi, které v posledních letech do naší země proudí v rekordní výši. Věnujeme se samozřejmě i politice, především v <a href="http://respekt.cz/c1-36279770-cssd-chce-vladnout-za-kazdou-cenu">rozhovoru s předsedou lidovců Kalouskem</a>.
Domov
Před 10 lety Respekt Můžeme pokračovat v seriálu, který by se dal nazvat &ndash; historie nekončí. Příběhy z deset let starého čísla mají totiž finále v nedávných dnech. Hlavním tématem bylo odnětí bankovní licence vytunelované Kreditní bance Plzeň (KrB), ale především boj o Českou pojišťovnu, která vlastnila akcie této zkrachovalé banky. Tady se budou vyrábět pneumatiky Tomáš Pavlíček Má se za vašimi humny stavět továrna, dálnice nebo důl a bojíte se, že vám nepřinese nic než zápach, hluk a návštěvy u lékaře? Podle evropských, a tedy i zdejších pravidel do toho můžete mluvit, ale v praxi se svého práva dovoláte zřídkakdy. Neberte nám špatný vzduch Ondřej Kundra Vláda se opět zuby nehty brání snižování průmyslových emisí, Brusel hrozí vysokou pokutou. Kdy do Evropy bez hranic Jaroslav Spurný Měla to pro nás být jen formalita &ndash; vstup do Schengenské dohody jako do skutečné Evropy bez hranic. Přesto hranice &ndash; jak zněla původní dohoda s EU &ndash; v říjnu příštího roku asi nepadnou. Kdo za to může a jak dlouho budeme ještě čekat? Jeden den v životě Vladan Brož Tma, příjemný chládek, ale hlavně velké množství lidí před volebními místnostmi. V Demokratické republice Kongo se konají volby, svobodné volby po více než čtyřiceti letech, vlastně první skutečně demokratické volby v této zemi. Boží stánky na prodej Jáchym Topol Zbourat, nebo prodat? Anebo je ještě jiné řešení? V Česku stojí stovky zchátralých církevních staveb a jejich prodej soukromníkům je může zachránit před zbouráním. Co kdyby si chtěl ale někdo v kostelíku zbudovat jatka či bordel? Katolická církev řeší závažné dilema.
Scéna
Televize Respekt Televizní tip pro tento týden. Hudba Respekt Ta nejlepší hudba pro tento týden. Film Respekt Ty nejlepší filmy pro tento týden. Knihy Respekt Ty nejlepší knihy pro tento týden. Kulturní tip Respekt Kulturní tip pro tento týden. Mimochodem Tereza Brdečková Pokud máte cestu na jihozápad Berlína, nejezděte až na Hlavní nádraží a vystupte o stanici dříve na nádraží Südkreuz. Je také nové a obrovské. Jenomže něco tu nehraje a chvílemi to přímo vypadá jako na nádraží duchů.
Dopisy
Dopisy Respekt Z dopisů našich čtenářů.
Kultura
Pět let pro &bdquo;Sašu číslo 3&ldquo; Alexandre Gajdamacký Když v předjarním Bělorusku vrcholil prezidentský souboj &bdquo;tří Alexandrů&ldquo;, bylo jasné, který z nich vyhraje &ndash; diktátor-samorost Lukašenko. Jak to vypadá čtyři měsíce poté? Druhý v pořadí (podle procent získaných hlasů) Alexandr Milinkievič formálně zůstává lídrem demokratických sil, ale jeho autorita očividně upadá.
Civilizace
O co se hraje v Macau Robert Mikoláš Místní obyvatelé mluví o Macau jako o &bdquo;klidné zemi&ldquo;. Dříve tu byly na denním pořádku únosy či bombové útoky, zločinecké gangy si mezi sebou vyřizovaly účty. Dnes to vypadá, jako by organizovaný zločin vyklidil pole. Ve skutečnosti se však jen přenesl z ulic do třpytivých paláců. Úřady už dnes rozhodují, kdo může letět a kdo ne Martin Uhlíř Nezačínají bezpečnostní opatření ohrožovat samu existenci letecké dopravy? S Respektem o tom hovořil Anthony Concil, ředitel komunikačního oddělení Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA). Město bez aut Osamu Okamura Myšlenka, že automobily lze úplně vyloučit z městských aglomerací, se mnohým lidem zdá příliš radikální. J. H. Crawford patří naopak k jejím největším světovým zastáncům. Možná překvapivě není mezi nevýhodami na prvním místě znečištění ovzduší, vysoký počet dopravních nehod, stresující pocit stálého ohrožení či vysoká hlučnost, ale to, že auta zabírají neuvěřitelně mnoho místa. &bdquo;V některých městech amerického Západu a Jihu je až 70 % plochy městských center obětováno automobilům, přesto komunikace zůstávají ucpané,&ldquo; říká Crawford. &bdquo;Auto-mobilita nefunguje.&ldquo;
Rozhovory
ČSSD chce vládnout za každou cenu Ondřej Kundra, Erik Tabery Miroslav Kalousek (45) od roku 1990 působil ve státní správě v roce 1998 byl zvolen do parlamentu za KDU-ČSL. Od roku 2003 je předsedou KDU-ČSL, v posledních volbách kandidoval v Jihočeském kraji. M. Kalousek je ženatý, má dvě děti.
Téma
Den, kdy zvítězil hypermarket &bdquo;Očekává se, že v roce 2000 dosáhne počet velkých hypermarketů jen u největších aglomerací osmdesáti jednotek, tudíž možnosti zřizování jsou již limitovány,&ldquo; píše v roce 1999 analytik Svazu obchodu ČR Ladislav Šípek. Dnes v Česku stojí přes dvě stě hypermarketů a napřesrok developeři avizovali další rekordní přírůstek.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Po vedru přišly deště. Do Krkonoš vtrhla stoletá voda. &bdquo;Přízrak povodní se vrací,&ldquo; oznámilo čtenářům Právo. Uprchlý miliardář Radovan Krejčíř dostal u ostravského soudu podmínku za pojistný podvod. Média přinesla zprávu, že v Jižní Americe a v Asii se k životu probudily nebezpečné sopky a vyděsily tamní obyvatelstvo. Nova zrušila Sedmičku a znovu zavedla TeleTele. Ministerstvo zdravotnictví zjistilo, že lak na nehty Orly Bonder je nebezpečný.
Zahraničí
Ne za vším je Pákistán Zbyněk Petráček Debata o terorismu s pákistánským nádechem běží nejenom v Británii, ale též v Indii, kde vycházejí najevo fakta o pozadí bombajského výbuchu z 11. července (183 mrtvých). Sever silou, jih chlebem Zbyněk Petráček I letos Severní Korea pro zastrašení testovala své rakety, tentokrát ovšem zvláště silně. Uplynul měsíc, přišly povodně a Pchjongjang s drzou samozřejmostí očekává pomoc z jihu, který jinak svým jaderně-raketovým arzenálem ohrožuje. Říše, která nezanikla Jaromír Štětina Na Sovětský svaz jako největšího strašáka planety si dnes skoro nikdo nevzpomene. A přece uplyne pouhých 15 let od posledního pokusu o jeho resuscitaci, od moskevského puče, který přišel v době, kdy vrcholila gorbačovská perestojka. Joe narazil na Irák Michal Sedláček Před šesti lety kandidoval na viceprezidenta. Nyní prohrál v senátních primárkách. Proč kouzlo demokrata Liebermana přestalo působit, když tvrdí, že se nezměnil? Slovenský Cattani odchází Jaroslav Spurný Mafiáni mají z nového ministra vnitra radost. Kaliňák staví policii podle Grossova vzoru. Horká Británie Jiří Sobota Počátkem léta zveřejnila britská parlamentní komise zprávu o teroristických útocích na Londýn ze 7. července 2005. Komise sice kritizovala nedostatky v práci policie i tajných služeb, zároveň jim ale vysekla poklonu &ndash; za uplynulý rok zhatily nejméně tři další vražedné akce islamistických radikálů na britském území.
Diskuse
Mirek Topolánek na troskách trojkoalice: hrdina, nebo loser? Ondřej Kundra, Luboš Palata Udělal předseda ODS dobře, že se déle než měsíc pokoušel vládnout pomocí trojkoalice? Sledujte polemiku Luboše Palaty a Ondřeje Kundry.
Ekonomika
Když nevyjedou autobusy Tomáš Pavlíček Kvůli vykopané válečné sekyře mezi ústeckým hejtmanstvím a největším dopravcem marně čekalo několik dní na autobus do práce asi čtyřicet tisíc pasažérů. Hromadná doprava je zvlášť pro odlehlé končiny životně důležitá a k velkým problémům přitom stačí jedno škrtnutí perem.
Komentáře
Arabové a Pákistánci, úkrok stranou Marek Švehla Čekají nás na letištích prohlídky podle barvy kůže? O tom teď musí přemýšlet letecké společnosti a bezpečnostní experti všech západních zemí. Ať ODS vybere jiného Marek Švehla Tomáš Julínek se stal příkladem střetu zájmů. Sdružení, v jehož rámci začal připravovat návrhy reforem zdravotnictví, potřebovalo peníze a tak se dohodl s farmaceutickými firmami. A otázka teď zní: může být pan Julínek důvěryhodným ministrem zdravotnictví? Účet pro Pavla Tykače Jaroslav Spurný Připravované obvinění motoinvesťáckých štik Pavla Tykače a Jana Dienstla, kteří měli být hlavami devět let starého podvodu ve společnosti CS Fondy, vybízí k několika ironickým poznámkám. Proč má ta vláda vzniknout Erik Tabery, Marek Švehla Informace, že ČSSD dostane post šéfa sněmovny a ODS získá šanci sestavit menšinovou vládu, v sobě neobsahuje nic víc než strohou zprávu o změně strategie velkých stran. To nejdůležitější ale zatím nevíme: proč menšinová vláda ODS vzniká. Ve hvězdách Zbyněk Petráček Theremin, často označovaný za první elektronický hudební nástroj na světě, působil bizarně. Byla to prostě bedna, kterou hudebník ovládal, vyluzoval z ní kvílivě vlnivé zvuky, aniž by se jí dotýkal. Neméně podivuhodný byl ovšem osud jejího vynálezce, který by se 15. srpna dožil 110 let. Londýn v nás Jaroslav Spurný, Zbyněk Petráček Britové zabránili novému 11. září. Tak zněly titulky v pátečním tisku u nás i ve světě. Nenaplnilo se klišé, že obrana se chystá na minulou válku, obrana zkrátka počítala s vývojem u protivníka. Není ale zdaleka jisté, zda měla v akci prsty samotná al-Káida.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte