Reklama
 
200632-vobr-01_obalka_velka.gif

2006/32

Koupit vydání
200631-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 30. 7. – 6. 8. 2006 200633-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 13.–20. 8. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené dámy a pánové, v novém Respektu vám přinášíme obsáhlý článek o České konsolidační agentuře. Nejde jen o poslední případ manažerky Kafkové, skandální je celá existence této instituce a náprava zatím probíhá velmi pomalu.
Téma
Poprask v České korupční Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný Zatčení vysoce postavené zaměstnankyně České konsolidační agentury Radky Kafkové slibuje velké politické otřesy.
Domov
Přiznej se, kolik máš doma igelitek Tomáš Pavlíček Někdejší symbol „kapitalistického luxusu“ a bezstarostných nákupů je ohrožen. Stoupající ceny ropy ovlivňují kdeco a jednou z obětí možná bude stará dobrá igelitová taška. Že by tedy jedna z prvních ropou vyvolaných „zelených revolucí“ vystrčila růžky právě v proklínaném ráji konzumu? Před 15 lety Respekt V prázdninový čas před patnácti lety vyhlásilo chorvatské ministerstvo zdravotnictví přechod na válečný systém. Recidivistou snadno a rychle Kateřina Mahdalová Jednostrannou černobílou kopií tisícikorunové bankovky zaplatil v hospodě. Když si číšnice promnula oči, zavolala policii, a ta si pro něj přijela. 40procentní muž v akci Ondřej Kundra Nejvyšší kontrolní úřad byl dva a půl roku bez šéfa a bez autority. Teď, po osmi měsících úřadování nového šéfa Františka Dohnala, se to trochu lepší. Jeden den v životě David Mervart Budím se na ostrově, v hodinu, k jaké bych se raději nehlásil, neboť nikdo v běžném civilním povolání by mi ji neodpustil. O Blairovi? Já? Nikdy Silvie Lauder Příběh mladého ministra financí Bohuslava Sobotky ukazuje, jak se v posledním roce mění celá sociální demokracie.
Ekonomika
Bulharský románek za všechny prachy Miroslav Zajíček Snaha společnosti ČEZ stát se velkým evropským hráčem vyvolává otázku, jestli se to vůbec může vyplatit. Lepší časy pro Afriku jsou tady Alexander Popov Opravdu africkému hospodářství prospělo oddlužení, jak mezinárodní instituce doufaly?
Komentáře
Chceš propagandu? Dej si inzerát Marek Švehla V Česku na nás z novin čím dál častěji vykukuje nebezpečný zvyk. Je na čase se mu bránit. Ten zlozvyk se jmenuje články politiků. Jak ke psům, tak k lidem Zbyněk Petráček Hromadné zabíjení zvířat není nic bytostně čínského, jen v Číně to s sebou nese speciální poselství. Kdo by tu nechtěl vládnout Luboš Palata Jiří Paroubek - stejně jako loni Gerhard Schröder - prohlásil, že i po prohraných volbách bude premiérem. Zatímco v Německu bylo už po pár týdnech jasné, že vládu mít budou, v Česku po dvou měsících není jasné vůbec nic, snad jen předčasné volby. Ve hvězdách Zbyněk Petráček Na princip toho, co známe a běžně používáme jako informační dálnici či elektronický vesmír, přišel Tim Berners-Lee již v roce 1980. OSN, lži a příměří Zbyněk Petráček Je to zvláštní válka. Žádná vláda ji takto otevřenou nechtěla, ale běží již čtvrtý týden. Každý si přeje příměří, ale to se stále odkládá. Tak vyznívá boj mezi Hizballáhem a Izraelem. Jak tomu rozumět?
Kultura
Gyurcsány to zařídí Petr Morvay Premiér Ferenc Gyurcsány letos zaznamenal dva historické rekordy. Poprvé od roku 1990 vládní strana v dubnových volbách obhájila moc. Ale ještě nikdy vítěz tak rychle nepřišel o svou popularitu. Proč?
Zahraničí
Odstavte reaktory Zbyněk Petráček Sotva se začalo hovořit o renesanci atomové energetiky v Evropě, postihly Švédsko jaderné problémy. Zkrachovala díra v zemi Zbyněk Petráček Díra v zemi nejenže může být znárodněna, může i zkrachovat – tak jako eurotunel spojující Británii s kontinentem. Kongo chystá novou tvář Tomáš Lindner V Kongu prožili nejkrvavější konflikt od druhé světové války. Mají obrovské bohatství, ale žijí v obrovské bídě. A teď si volí naději do budoucna. Bez nadsamce Markéta Pilátová, Jiří Sobota Dokud vůdce dýchá, vznáší se nad Kubou jako temný mrak, jehož stín dopadá i do nejodlehlejších uliček a zákoutí „ostrova svobody“. Aceh: po tsunami šaría Zbyněk Petráček Nejreligióznější indonéskou provincií projíždějí hnědě uniformovaní policisté v černých vozech a dohlížejí na dodržování šaríi. To jsme my, Libanonci Jan Fingerland Média denně přinášejí zprávy o utrpení libanonských civilistů, ale i o libanonském odporu vůči izraelské operaci a obdivu k odolnosti hnutí Hizballáh. Myslí si to obyvatelé skutečně?
Diskuse
Bodový systém: změnit, zrušit, nebo nechat být? Robert Šťastný, Martin Říman Máte pocit, že nová pravidla na silnicích jsou příliš přísná? Autoři zákona si myslí, že nikoli. Zde jsou argumenty jednoho z nich, korigované názorem politického oponenta nového silničního zákona.
Civilizace
Smrt v přímém přenosu Markéta Pilátová Zdánlivá nekonečnost zelených ploch na mapách Jižní Ameriky uklidňuje, přírodní bohatství země se zdá být nevyčerpatelné. Přitom od roku 1500, kdy byla Brazílie oficiálně objevena, už přišla o 36 % svých lesů, včetně pralesů na pobřeží. Učení také může být droga Jaroslav Petr Na čem všem může být člověk dvacátého prvního století závislý? Kromě tradičních drog nám hrozí i další nebezpečí: chorobný návyk třeba na výherní automaty, nakupování nebo – studium. V zajetí populační pasti Martin Uhlíř Zhruba v polovině zemí světa se rodí méně dětí, než kolik stačí k prosté obnově obyvatelstva. V těchto státech žije 40 % všech pozemšťanů.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Scéna
Mimochodem Jaroslav Formánek V roce 1845 guvernér britské provincie Sind (dnešní jihovýchodní Pakistán), sir Charles Napier, pověřil důstojníka zpravodajské služby Richarda Burtona neobvyklou misí. Televize Respekt Zajímavé dokumenty a filmy tento týden na ČT. Knihy Respekt Co nového najdete v knihkupectvích. Výstavy Respekt Zajímavé výstavy, které můžete navštívit. Hudba Respekt Co by vám nemělo uniknout v hudbě. Kulturní tip Respekt V Praze proběhne festival Love Planet.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Noviny oznámily, že kubánský diktátor Castro vážně onemocněl a na celém světě vypukly oslavy, že Kuba bude možná už brzy svobodná; Evropská unie se připojila k Číně a Venezuele a ústy svého mluvčího Pietra Petrucciho popřála „prezidentu Castrovi a kubánské demokracii rychlé zotavení“.
Rozhovory
Do 14. století tu byla svoboda Karel Hvížďala Dušan Třeštík, jeden z našich předních historiků, vysvětluje okolnosti zániku přemyslovského státu a historické paralely současného stavu společnosti.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte