0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Diskuse5. 8. 20067 minut

Bodový systém: změnit, zrušit, nebo nechat být?

Máte pocit, že nová pravidla na silnicích jsou příliš přísná? Autoři zákona si myslí, že nikoli. Zde jsou argumenty jednoho z nich, korigované názorem politického oponenta nového silničního zákona.

Robert Šťastný, Martin Říman

Máte pocit, že nová pravidla na silnicích jsou příliš přísná? Autoři zákona si myslí, že nikoli. Zde jsou argumenty jednoho z nich, korigované názorem politického oponenta nového silničního zákona.

Od 1. července letošního roku se řidiči na českých silnicích začali chovat tak, jak je to běžné v celé západní Evropě. Počet dopravních nehod se oproti srovnatelnému období loňského roku snížil o třetinu a počet obětí dokonce o polovinu. Jasnější argumenty o účinnosti novely zákona o silničním provozu už ani předložit nelze. Přesto je pro mě nepochopitelná reakce části motoristické veřejnosti, která zákon zpochybňuje, ba dokonce vyzývá ostatní řidiče k jeho ignorování. Ve snaze zavést absolutní svobodu na silnicích volají mnozí po zrušení téměř všech omezení a pravidel, která platí nejen na českých, ale i evropských vozovkách. Všichni ti milovníci rychlé jízdy však zapomínají na to, že smyslem zákona není chránit silnější a drzejší, ale naopak ty zranitelnější. Mrzí mě proto, že se v zuřivém boji za zvýšení rychlostních limitů přestává hovořit o zmařených lidských životech a rodinných tragédiích, které jsou v drtivé míře způsobeny právě rychlou a bezohlednou jízdou.

Překvapilo mě, že snad největší polemiku vyvolalo dodržování padesátikilometrové rychlosti v obci. Jako by někteří řidiči teprve po 1. červenci letošního roku zjistili, že takové omezení existuje. Němečtí ani jiní evropští řidiči přitom s dodržováním předepsané rychlosti problémy…

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc