2006-1350-mobr-11B.gif
2006–1350-mobr-11B.gif • Autor: Respekt

2006-1350-vobr-11B.jpg
Fotografie: Podporujete těžaře? Tak to nám do voleb nemluvte. (Kinshasa, 18. červenec) – Autor: Profimedia.cz/AFP, www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Prožili nejkrvavější konflikt od druhé světové války. Mají obrovské bohatství, ale žijí v obrovské bídě. A teď si volí naději do budoucna.

„Množství násilných incidentů bylo mizivé,“ řekl před týdnem vyslanec OSN Ross Mountain. To, co by v Evropě znělo banálně, má v kontextu Konga ohromný význam. První kolo prezidentských a parlamentních voleb dává Konžanům naději na vybřednutí ze zdánlivě permanentní krize – i když kvůli velikosti země i špatné infrastruktuře potrvá týdny, než se dozvíme výsledky.

Jsem stoprocentní Konžan

„Dnešní Afrika ukazuje novou tvář. Světadíl se stává demokratičtější, jeho občanská společnost se rozvíjí, africké ženy se více a více podílejí na politickém životě, častěji se respektují lidská práva a nejvážnější konflikty odeznívají… Samozřejmě však stojíme pouze na začátku dlouhé cesty,“ napsal v komentáři pro deník Neue Zürcher Zeitung (NZZ) Javier Solana, „ministr zahraničí“ EU. Volební kampaň proběhla v Kongu až překvapivě nenásilně, ale profily dvou hlavních duelantů ukazují, jak velký kus cesty ještě zbývá.

V roli favorita nastoupil prezident přechodné vlády Joseph Kabila. Z 32 soupeřících kandidátů do pozice hlavního vyzývatele vykrystalizoval Jean-Pierre Bemba, viceprezident a vůdce někdejší povstalecké armády na severu země. Oba vyrůstali pod taktovkou mocných otců. Laurent…

200632-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200632-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1447

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte