mobrazek_109.gif
mobrazek_109.gif • Autor: Respekt

vobrazek_109.jpeg
Fotografie: Sám mezi hyenami. (Stanislav Vojkovský na svých bývalých polích.) Foto Günter Bartoš • Autor: Respekt

Silnice, kolem ní domy, auto projede jen občas. Sněhu je tu dva metry, mezi závějemi síť zledovatělých chodníčků. Je mráz, svítí slunce, ze střech visí rampouchy jak v pohádce.

Žádná zimní idyla se však nekoná. Jsme v Nošovicích, proslulé české vsi, kde před měsícem několik zatvrzelců odmítlo prodat svá pole pro stavbu automobilky. Tím rozlítili všechny sousedy, kteří prodat chtěli. A stát, který se taky zlobil, poslal všem zklamaným ultimátum: máte dva dny na to, abyste přinutili těch pár bláznů ustoupit, jinak se bude stavět jinde a vašim snům o milionech sklapne. Ve vsi vybuchla nálož vzteku. Anonymní dopisy a výhrůžky smrtí spadly do schránek lidí odmítajících podepsat. Nejtvrdší mafiánský styl, poslední nabídka, kterou nelze odmítnout. Nakonec dali svůj souhlas všichni. A jak je to s vášněmi v Nošovicích dnes? Skončeno, podepsáno a zapomenuto? Ani náhodou.

Pátrání pokračuje

Ti, kdo vyhrožovali zabíjením, se dosud možná klidně procházejí po vsi. Anebo jsou to lidé zvenčí? Policie po pachateli „intenzivně pátrá“ a místní se na každou cizí tvář dívají s nedůvěrou a podezřením. Možná k tomu mají ještě jiný důvod. Ze všech zídek a sloupů tu křičí plakátky typu: „Chcete zvýšit své jmění o 30 %? Zavolejte.“ Přihodil se totiž zázrak z telenovel a v zapadlé beskydské vsi najednou miliony vyrazily z půdy. Kolem nošovických se teď točí spekulanti a firmy…

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte