2006-1212-mobr-23brdeckovatereza.gif
2006–1212-mobr-23brdeckovatereza.gif • Autor: Respekt

2006-1212-vobr-23brdeckovatereza.jpg
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Co se děje s geniálními, převratnými anebo aspoň originálními nápady? Většinou si myslíme, že se prosadí, aspoň to tak vypadá. Za posledních padesát let změnily tvář světa k nepoznání – od definice DNA až po internet. Zároveň ale nikdo neví, kolik nápadů a myšlenek za tu dobu spadlo pod stůl. A vůbec ne přirozenou cestou, třeba proto, že na ně bylo příliš brzo. Prostě skončily pod koly zajetých postupů moderního světa.

Nevím, kdo byl autorem dokumentu vysílaného nedávno na televizním kanálu ARTE v rámci tematického večera „Nápady“. Ale zaslouží cenu za to, jak vtipně, jednoduše a bez manipulace prokázal, že kára civilizace založené na soutěži a otevřenosti novým myšlenkám může případně uvíznout v blátě.

Ve filmu vypovídalo asi dvacet světových osobností s originálním myšlením, od filmařů z Monty Python Flying Circus přes indického filozofa a německého mikrobiologa až k brazilskému šéfovi nadnárodní reklamní agentury a belgické personalistce. Otázka byla pouze jedna: Jak prosadit originální nápad z oblasti vědy, médií nebo umění? Reklamní šéf rozumně prohlásil, že mít nápad je pouze jedna stránka věci a že většina velkých objevů byla zprvu považována za nesmysl. Je to otázka vnitřní síly, výdrže a štěstí. Jenže z dalších výpovědí vyplynul znepokojivý závěr. Jedna věc je přirozená lidská nechuť něco zaběhnutého měnit. Druhá věc je, že moderní společnost vybudovala technologii…

200629-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200629-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte