2006-1140-mobr-Indie0708B.gif
2006–1140-mobr-Indie0708B.gif • Autor: Respekt

2006-1140-vobr-Indie0708B.jpg
Autor fotografie: Respekt/David Munich • Autor: Respekt

Našinci by z nedávné volební kampaně do regionálních parlamentů v Indii běhal mráz po zádech. Davy skandujících lidí navlečených do rudých hábitů, červené transparenty i záplava vlajek se srpy a kladivy mohou vyvolat chmurné asociace. Indy ale květnové vítězství Komunistické strany Indie-marxistů (CPI-M) v Západním Bengálsku a Kérale nepřekvapuje. Proč taky? Komunisté-marxisté tu jsou oblíbení, tvoří vládní koalice a současný politický vývoj federace nijak zásadně nezmění. „Komunisté jsou moje druhá rodina. Jedině jim záleží na chudých a opravdu pro ně něco dělají,“ říká v rozhovoru pro indický časopis Frontline jeden z jejich voličů ze západobengálské vesnice Dhamalipara.

Jak to vypadá v praxi? V regionech se na marxistickou ideologii příliš nehraje a v praktické politice místní rudí na své levicové přesvědčení zapomínají. Provádějí pozemkové reformy, podporují privatizace podniků, a dokonce lákají zahraniční investory. Marxistické učení je zkrátka jedna věc a praxe druhá.

Trochu jiná je situace na federální úrovni, kde menšinová vládní koalice vedená Indickým národním kongresem závisí na podpoře komunistů už dva roky. CPI-M v centru je na rozdíl od svých regionálních kolegů věrnější svým politickým idejím a v rámci boje proti kapitalismu se vzpírá vládním snahám urychlit liberální ekonomické reformy nebo příliš se bratřit s USA. Komunisté jsou tak pro centrální vládu možná…

200628-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200628-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte