Když svého času Rakousko měnilo poznávací značky automobilů z černých s bílými písmeny na bílo-černé, nastal problém. Jak to zaonačit, aby nevypadaly jako německé? Díla se chopil proslulý výtvarník Friedensreich Hundertwasser a jeho návrh i v nové podobě individualitu zachoval. Rakouská obsese z vymezování se vůči Německu může působit tvrdošíjně, někdy snad i komicky. Přitom se projevovala i v rovině spolupráce v Evropské unii. Jenže ta doba už minula. To je snad nejvýraznější bod bilance šestiměsíčního rakouského šéfování v evropské pětadvacítce. I když za předsednictví Vídně byla dosažena konečná dohoda o rozpočtovém rámci do roku 2013 anebo kompromis týkající se směrnice o službách, hlavní téma – osud evropské ústavní smlouvy – zůstalo viset ve vzduchu. Verdikt byl přesunut na dobu německého předsednictví, které začne v lednu 2007. Souznění Rakušanů a Němců ve věci euroústavy a nutnosti zachránit aspoň některé části původního návrhu bylo zjevné – obě vlády snad vůbec poprvé od společného členství v EU zaujaly v nějaké věci stejné stanovisko. Bylo zjevné natolik, že se už ozvaly hlasy varující před vznikem údajné osy Berlín-Vídeň.

Zkušenosti Rakouska jsou zajímavé i pro Prahu. Vždyť historicky první české předsednictví v roce 2009 se blíží a můžeme se poučit u země srovnatelné svou velikostí, významem i politickou kulturou. Jaké vlastně druhé rakouské předsednictví v Evropské unii bylo? Splnila Vídeň cíle, které definovala jako své priority?

200627-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200627-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte