Doba prezidenta Háchy

Nad textem pana Šlajchrta Dobrý Čech Emil Hácha (Respekt č. 24/2006) jsem se rozhodl připojit vlastní vzpomínku. Jsem pamětníkem (maturoval jsem 6. června 1942) té hrozné doby. Hácha se obětoval, i když už toužil po důchodu. Bylo to asi nejlepší řešení; on formálně zodpovědný, fyzicky bez zodpovědnosti, snesl vinu těch, kteří by na jeho místě, jsouce zdraví, buď šli na šibenici, nebo kolaborovali.

Byl jsem na podzim 1955 na nemocniční cele na Pankráci s Bedřichem Pokorným, bývalým náměstkem ministra vnitra Noska. Ten mi vyprávěl o tom, že jsme právě na cele, kde zemřel prezident Hácha. Pan Pokorný byl v kriminále asi od roku 1950, byl odsouzen v druhé garnituře po Rudolfu Slánském. Vyprávěl mi, že na tuto celu chodil (úředně) navštěvovat Háchu. A popisoval i pro tu dobu typické vztahy a následky.

Když byl Hácha zvolen prezidentem, byl na jeho místo prezidenta Nejvyššího správního soudu zvolen dr. Formánek, Háchův zeť. Možná nikdo jiný neměl zájem v té chaotické době, možná z určité servilnosti k panu prezidentovi, nevím. Formánek se neprovinil kolaborací, ale byl hlavou ústředního protektorátního orgánu, byl tedy uvězněn. Dr. Formánek byl, myslím, spolužákem Prokopa Drtiny, ministra vnitra. Napsal mu dopis, ve kterém ho…

200627-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200627-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte