2006-979-mobr-11A.gif
2006–979-mobr-11A.gif • Autor: Respekt

2006-979-vobr-11A.jpg
Fotografie: Konečně mrtev… – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Abú Músab al-Zarkáví, na jehož hlavu USA vypsaly stejně velkou odměnu jako na bin Ládina, byl zabit. Na situaci v Iráku to ale příliš nezmění. Terorista, kterému propaganda administrativy George Bushe dopomohla k vlivu, stačil velkou část svých hrozeb uskutečnit.

Vybudovat emirát

Zarkáví byl opředen legendami od začátku svého působení v Iráku. První veřejná zmínka o něm pochází od Colina Powella v předvečer americké invaze v březnu 2003. Jednonohý terorista al-Káidy měl být důkazem spojení Saddámova režimu s mezinárodním terorismem a posledním argumentem pro intervenci. Později CIA uznala, že tato informace nebyla podložená. Zarkáví nejenže měl obě nohy, ale s bin Ládinem ho dlouho spojoval spíše konflikt. Delikvent narozený v roce 1966 ve městě al-Zarqa se stal aktivním fundamentalistou ve vězení, kde na začátku 90. let seděl za plánovaný útok na Jordánské království. Během vlády tálibánů odjel do Afghánistánu, kde se nepohodl s bin Ládinen a vedl vlastní výcvikový tábor u Herátu. Po invazi do Afghánistánu na podzim 2001 utekl do iráckého Kurdistánu, kde měl mít styky s fundamentalistickými skupinami. Tato informace stačila americkým službám na to, aby ho označily za alkáidovce.

V Iráku Zarkáví vybudoval skupinu Jednota a džihád, jíž se připisují první velké atentáty od léta 2003, včetně destrukce mise OSN. Jako jediný identifikovaný zahraniční terorista s alkáidovským…

200624-vobr-01obalka%20Velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200624-vobr-01obalka%20Velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte