2006-941-mobr-04a.gif
2006–941-mobr-04a.gif • Autor: Respekt

2006-941-vobr-04a.jpg
Fotografie: Labuda: Udělal, co měl. Nebo ne? – Autor: ČTK, www.ctk.cz • Autor: ČTK

Kdyby jel Marián Labuda tenkrát před půl rokem stejně pomalu, jako se dnes vyšetřuje jeho havárie, mohlo se vše obejít bez obětí. Nehodu, při níž herec srazil a usmrtil na dálnici D 1 dvě ženy, zkoumá policie už půl roku – dvakrát déle, než je u vážných havárií v Česku zvykem. Háček je v tom, že vyšetřovatel si na rozdíl od státního zástupce myslí, že vinen není řidič, ale silnice.

Vím, že nedobrzdím

„V prosinci jsem viděl, že mi nic nebrání uzavřít případ rychle,“ říká komisař Ladislav Kubík z Okresního ředitelství policie ve Žďáru nad Sázavou, který nehodu vyšetřuje. Policie ohledala místo, vyslechla svědky havárie, a protože se pan Labuda necítil vinen, přizvala i soudního znalce a požádala o zprávu meteorology. Po zvážení toho všeho pak komisař Kubík doporučil státnímu zástupci nezahajovat trestní stíhání, protože řidič za nehodu nemůže. Žďárský žalobce Jaroslav Paul ale doporučení nepřijal a spis vrátil komisaři zpátky s nařízením obvinit Mariána Labudu z trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti. „Zaskočilo mě to, protože podle mě jel pan Labuda přiměřenou rychlostí a ty ženy tam prostě neměly stát,“ říká policista. Zdejší zákon říká, že řidič je povinen přizpůsobit rychlost stavu a povaze vozovky a také podmínkám, jako je počasí a denní doba. K Labudově havárii došlo v hustém sněžení, na namrzlé vozovce a soudní znalec konstatoval, že…

200623-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200623-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte