Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Vědci o volbách

Po listopadové revoluci jsem stejně jako většina příslušníků mé generace doufal, že nastane rychlá obnova prvorepublikového politického klimatu s jeho kulturou a ideály a že budeme svědky národního vzepětí podobného tomu, k jakému došlo po roce 1918.

2006-888-mobr-18B.gif
2006–888-mobr-18B.gif • Autor: Respekt

2006-888-vobr-18B.jpg
Fotografie: Hledá se 200 kultivovaných mužů a žen. • Autor: Respekt

Po listopadové revoluci jsem stejně jako většina příslušníků mé generace doufal, že nastane rychlá obnova prvorepublikového politického klimatu s jeho kulturou a ideály a že budeme svědky národního vzepětí podobného tomu, k jakému došlo po roce 1918. Často se ptám, proč se tak dosud nestalo. Nabízí se jediná odpověď. Ač mluvíme stejným jazykem jako naši otcové a dědové, jsme jiní. Nebyli jsme jako oni vychováni Masarykem, Sokolem, Junákem, silně motivovanými učiteli a početnými sdruženími, jež rozvíjela ideje, ze kterých se zrodil novodobý český stát. Naše morální kritéria se vzdálila křesťanským hodnotám, které oni vyznávali, byť se třeba prohlašovali za ateisty. Mívám pocit, že jakoby s úlekem uskakujeme před velkými myšlenkami a jejich hlasatele považujeme za osoby staromódní, či dokonce nesvéprávné a mezi nás nepatřící.

Získali jsme však svobodu, statek nejcennější. A máme právo svobodně ve volbách určit, kdo bude řídit tuto zemi. Jsem už rozhodnut, komu dám svůj hlas, i když se nemohu se žádnou ze současných stran plně identifikovat. Koho bych volil v ideálním případě? Stranu, pro kterou by byl sociální program takovou samozřejmostí, že by nemusela vykřikovat těžko splnitelné sliby, ale měla by své plány podloženy humanistickou vizí, jež by dokázala vzrušit, nadchnout a motivovat k úsilí o obecné zušlechtění. Jejími hlavními součástmi by měla být snaha o zkulturnění našeho života ve všech…

200622-vobr-obalka%20Velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200622-vobr-obalka%20Velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte