Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Dusno na lince Praha–Bratislava

Dzurinda by nemohl vládnout v Praze, stejně jako Paroubek v Bratislavě. Srovnávat Česko a Slovensko tedy k ničemu nevede.

Dzurinda by nemohl vládnout v Praze, stejně jako Paroubek v Bratislavě. Srovnávat Česko a Slovensko tedy k ničemu nevede.

Je to lákavá, ale po všech stránkách špatná část předvolební kampaně. Premiér Jiří Paroubek s podporou lídra slovenského opozičního Směru, pravděpodobného vítěze voleb na Slovensku Roberta Fica (portrét R. Fica v rubrice O kom se mluví na str. 12) objíždí volební mítinky a používá příklad reformy Mikuláše Dzurindy jako výstrahu před vládou ODS. Jestli se chcete mít (tak špatně) jako Slováci, volte Topolánka, zní hlavní heslo ČSSD, která slibuje, že když bude u moci, „experimenty na lidech“ v Česku nepřipustí.

Paroubkův slovenský protějšek, premiér Mikuláš Dzurinda sice slušně, ale důrazně v rozhovoru pro Lidové noviny publikovaném minulý týden před takovouto politikou varuje. „Nejde o mě, jde o česko-slovenské vztahy. Jsou věci, které se dělají, ale jsou hranice, jež bychom neměli překročit,“ uvedl předseda bratislavské vlády.

Právě skutečnost, že je Slovensko ve volební kampani dáváno za výstražný příklad, je to, co Dzurindovi vadí nejvíce. Právem. Negativní vymezování vůči nějaké cizí zemi, zvláště takto blízké, je opravdu něčím, co hranice přirozené volební podpory přesahuje a ve slušné evropské politické společnosti se nedělá. Jsou to způsoby, které naposledy používal Vladimír Mečiar a slovenští nacionalisté ve volbách v létě 1992. Volbách, které vedly k rozpadu federace.

V historii českých…

200622-vobr-obalka%20Velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200622-vobr-obalka%20Velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte