Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected]

Domov

Nenápadně se KSČM vrací k moci

Dnešní malé děti možná překvapí své rodiče za deset patnáct let otázkou, která nemusí být příjemná. Ta otázka zní: Kdy se dostali komunisti zpátky k moci a jak to tehdy vypadalo?

Dnešní malé děti možná překvapí své rodiče za deset patnáct let otázkou, která nemusí být příjemná. Ta otázka zní: Kdy se dostali komunisti zpátky k moci a jak to tehdy vypadalo? Je možné, že odpověď dostáváme právě v tyto dny. Premiér a nový předseda ČSSD Jiří Paroubek totiž o předminulém víkendu oznámil, že se jeho strana hodlá po vítězných volbách dohodnout s komunisty na toleranci své menšinové vlády. Tedy něco, co se ještě nedávno zdálo nemožné. Teď jde s tímto plánem sociální demokracie do voleb a žádný nesouhlas to v jejích řadách nevyvolává.

ČSSD si už v hlubokých devadesátých letech odhlasovala usnesení, že nebude vládnout s komunisty. Na tom se formálně nic nemění. Přesto ale zkušenosti s opoziční smlouvou z roku 1998 ukazují, že podíl na moci nemusí strana získat jen přes ministerská křesla.

O tom, jak se situace v Česku mění, svědčí srovnání s loňským jarem. Tehdy kvůli Grossově aféře vyhrožovali lidovci odchodem z vlády a začalo se mluvit o menšinové vládě podpořené komunisty. Odezva však byla docela dramatická. Hned čtyři ministři za sociální demokracii zvažovali odchod z vlády (Buzková, Bureš, Jahn, Urban) a deník Právo rozebíral, nakolik hrozí rozpad celé strany. Krajští straničtí předsedové sice prohlašovali, že nehrozí, někteří ale připouštěli hromadný odchod členů. Teď jde předseda ČSSD s plány na vládu s podporou komunistů otevřeně do voleb a nic se neděje. Otázka zní: Co se tedy v největší vládní straně během roku změnilo, že došlo k tak…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].