Dnešní malé děti možná překvapí své rodiče za deset patnáct let otázkou, která nemusí být příjemná. Ta otázka zní: Kdy se dostali komunisti zpátky k moci a jak to tehdy vypadalo? Je možné, že odpověď dostáváme právě v tyto dny. Premiér a nový předseda ČSSD Jiří Paroubek totiž o předminulém víkendu oznámil, že se jeho strana hodlá po vítězných volbách dohodnout s komunisty na toleranci své menšinové vlády. Tedy něco, co se ještě nedávno zdálo nemožné. Teď jde s tímto plánem sociální demokracie do voleb a žádný nesouhlas to v jejích řadách nevyvolává.

ČSSD si už v hlubokých devadesátých letech odhlasovala usnesení, že nebude vládnout s komunisty. Na tom se formálně nic nemění. Přesto ale zkušenosti s opoziční smlouvou z roku 1998 ukazují, že podíl na moci nemusí strana získat jen přes ministerská křesla.

O tom, jak se situace v Česku mění, svědčí srovnání s loňským jarem. Tehdy kvůli Grossově aféře vyhrožovali lidovci odchodem z vlády a začalo se mluvit o menšinové vládě podpořené komunisty. Odezva však byla docela dramatická. Hned čtyři ministři za sociální demokracii zvažovali odchod z vlády (Buzková, Bureš, Jahn, Urban) a deník Právo rozebíral, nakolik hrozí rozpad celé strany. Krajští straničtí předsedové sice prohlašovali, že nehrozí, někteří ale připouštěli hromadný odchod členů. Teď jde předseda ČSSD s plány na vládu s podporou komunistů otevřeně do voleb a nic se neděje. Otázka zní: Co se tedy v největší vládní straně během roku změnilo, že došlo k tak…

200621-vobr-01_obalka_mala1.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200621-vobr-01_obalka_mala1.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2405

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte