Nenechte se klamat

Rád bych se vyjádřil k článku Klaus vyzývá ke vzpouře (Respekt č. 19/06), který velmi výstižně analyzuje, jak demokratický politik cynickým způsobem dělá vše pro to, aby odboural jeden z nejdůležitějších pilířů demokratického státu. Šokující a pobuřující praktiky Václava Klause vůči Nejvyššímu soudu bohužel připadají nám v Rakousku povědomé. Je zde sice podstatně delší demokratická tradice než u vás, máme však podobného politika, který ze své pozice zemského hejtmana země Korutan rovněž dělá vše pro to, aby demagogickým způsobem ignoroval a znehodnotil rozhodnutí Ústavního soudu a správního soudního dvora: Jörga Haidera. Ten nejenže nadává soudům a soudcům, kteří se na konkrétních rozhodnutích podíleli, daří se mu dokonce mařit soudní rozhodnutí (nejčerstvější případ je nález Ústavního soudu o zákonem a státní smlouvou předepsaném počtu dvojjazyčných místních tabulích v Korutanech). Poučení pro občany obou států je nenechat se klamat, že demokracie nemůže v Evropě být ohrožena, a o podobných praktikách vždy nahlas vyjadřovat své mínění.

Christian Baumgartner, Vídeň

Einsten, nebo Palacký

S potěšením shledávám, že nejen my přímo dotčení, ale ani Respekt dosud nezapomněl na téměř katastrofální pokus ministerstva školství o změnu sytému institucionálního financování české vědy, který počátkem r. 2005 téměř ze dne na den vedl k zásadnímu…

200621-vobr-01_obalka_mala1.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200621-vobr-01_obalka_mala1.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte