2006-822-mobr-18B-vedci-o-politice.gif
2006–822-mobr-18B-vedci-o-politice.gif • Autor: Respekt

2006-822-vobr-18B-vedci-o-politice.jpg
Fotografie: Politici náhle zezelenali. – Autor: Archiv J. Lovelocka • Autor: Respekt

K volbám se má chodit. Nabídka je ovšem žalostná a strany nedbají na formulaci a obhajobu programových zásad, stačí jim fráze. Leckteré kandidáty při snaze o úspěch zachvacuje sociální cítění a zelenání se nevyhýbá ani straně, od níž jsme před časem slýchali, že účelem stromu je hromada prken. Jde o chvilkové úkazy, ostatně nikdo z náhlých zelenáčů nehájí těžební limity na severu Čech nebo nehoruje proti jihočeské dálnici. To jen sekretariáty doporučily „pozitivní signály“.

Rozhlédneme-li se po Evropě, shledáme, že nechutenství z politiků a politických stran patří k běžným jevům. Nápadný příklad nabízí Polsko, země s udivujícím intelektuálním potenciálem, jejž komunistický režim dokázal mnohem méně devastovat, než se zdařilo u nás. V 80. a 90. letech patřila k tamní politické elitě řada vynikajících osobností včetně několika špičkových vědců. Na dnešním stavu se podílejí dva důvody. Leckdo se vrátil ke své profesi, hlavně ale „standardní“ volební boj vyznává jiné („marketingové“) priority. A u nás? V parlamentu se určitě objeví i ten pán, který shledal, že nacismus vzešel ze sociální demokracie. Opodál usedne onen, jenž v zemi, která tolik závisí na kultuře, spravuje velký díl kultury, ačkoli sám ztělesňuje pravý opak toho, čemu se kultura říká. Nejde tedy o český svéráz, ale to není útěcha. Snad jen v kritických dobách společnosti procitají, aby do politických…

200620-vobr-01obalkaVelka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200620-vobr-01obalkaVelka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte