Dohodli se. Tato holá věta jako by už vypadla ze zpravodajství o světových konfliktech. Do Afghánistánu i Iráku vletěli spojenci pod vedením Ameriky, aby dohodu nadekretovali, ale zatím skutek utek. V případě Íránu se už o dohodě ani nemluví. Ve Svaté zemi se stalo symbolem budoucnosti jednostranné stažení, jinými slovy nedohoda. Snad jen v Severním Irsku se vláda a IRA dohodly na míru a odzbrojení. Ale to je Evropská unie, a navíc onu dohodu musely nedávno Londýn a Dublin podpořit neslýchaným ultimátem: nezačne-li v Belfastu do září fungovat regionální parlament a vláda, zavedou nad provincií společnou správu.

Tím překvapivěji vyznívá páteční informace o dohodě pro Súdán. Po třech letech krveprolití v Dárfúru, po genocidě, jak stav věcí úředně označil americký Senát i George Bush, se v nigerijské Abuji daří uzavřít dohodu o míru. Zpráva se přitom objevuje pár dnů poté, co americký Fond míru a časopis Foreign Policy zařadily Súdán do čela žebříčku nejvýbušnějších, nejnestabilnějších, doslova zhroucených států (The Failed States Index). Právě ty dnes představují velkou hrozbu. Ne proto, že by vyvíjely zbraně hromadného ničení, ale na území bez účinné vlády či naopak s mozaikou různými skupinami účinně ovládaných areálů mohou bez problémů působit lidé spjatí s al-Káidou a terorismem obecně. Konkrétně to říkají závěry americké Strategie národní bezpečnosti z roku 2002: „Ameriku nyní ohrožují méně státy dobyvatelské než státy zhroucené.“ A ty tvoří na…

200619-vobr-01_titulka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200619-vobr-01_titulka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte