2006-783-mobr-Formanek.gif
2006–783-mobr-Formanek.gif • Autor: Respekt

2006-783-vobr-formanek.jpg
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Každodenní cesta lesem se díky kalendáři mění v nevšední zážitek. Ještě před pár dny studený vlhký a šedivý povlak loňského listí rozkvetl pestrými barvami, teplé sluneční paprsky duhově prozařují kapkami ranní rosy či křehkou krajkou pavučiny, neúprosně vymetávají poslední noční stíny ze zelené klenby nad hlavou, která už nerezonuje žalostným vrzáním holých větví, ale bujarým ptačím koncertem.

Jaro je v plném proudu. Po nezvykle dlouhé zimě potěšující skutečnost. Přesto je nutné připomenout i ty, jež v atmosféře všeobecného rozkvětu a rašení působí jako tragický obraz předčasného zmaru. Neboli strnulé smutné pahýly stromů, které budí dojem, že nejsou součástí organické přírody, vymykají se fyzikálním i chemickým zákonům a blahodárnému střídání ročních období. Naopak svým vzhledem reflektují nelehkou symbiózu flóry i fauny s člověkem.

Zima je totiž dobou, kdy do francouzských parků, městských alejí i soukromých zahrad přicházejí dělníci s motorovými pilami a nekompromisně ořezávají koruny vzrostlých stromů. V naprosté většině případů se nejedná o zásah citlivého sadaře diktovaný nutným odstraněním nebezpečných nebo uschlých haluzí. Jde spíše o kruté oholení stromu, jenž po takovém zákroku už navždy pozbyl svou předešlou krásu a majestátnost. Výsledkem jsou zmrzačená torza, která oproti obloze připomínají v lepším případě košťata, v horším zkroucené ptačí pařáty.

Každodenní cesta jarním…

200619-vobr-01_titulka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200619-vobr-01_titulka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte