2006-680-mobr-9avelky.gif
2006–680-mobr-9avelky.gif • Autor: Respekt

2006-680-vobr-9avelky.jpg
Fotografie: Titulní strana Respekt č. 17/1996. • Autor: Respekt

Stejně jako teď i před deseti lety vystoupaly teploty po dlouhé zimě konečně do jarních dvacetistupňových výšin a Respekt o tom přinesl krátkou zprávu. Podobné byly i jiné věci – například předvolební ruch. Koncem dubna 1996 založil tehdy proslulý kupec kladenské Poldovky Vladimír Stehlík svou vlastní Českou stranu republiky, v době, kdy kvůli nezaplaceným účtům zastavili distributoři dodávky proudu a vody jeho hutím. „Co ti budu povídat,“ řekl tehdy našemu reportérovi jeden ze smutných valcířů. „Když vidíš studenou pec, do zpěvu ti není, ale mám snad jezdit dělat do Prahy? Raději věřím Stehlíkovi, že nás z toho dostane.“ Stehlík ovšem nakonec zkrachoval jak v politice, tak v hutích. Obrovský areál Poldovky ztichl, ale dnes – jak píše na svých stránkách kladenská radnice – se díky příchodu nových investorů „zvolna probouzí k novému životu“.

Další velkou událostí bylo zatčení „naftového krále“ Romana Vaškůje. Muž, jehož daňový únik v černých obchodech s lehkými topnými oleji odhadla policie na víc než miliardu korun, skončil za mřížemi kvůli banální chybě: neodvedl státu daň ze zisku za rok 1994. I Respekt se nechal zlákat k nabízejícímu se srovnání s koncem Al Capona: také on se sice vyvlékl ze svých hlavních zločinů, ale neminul ho alespoň zástupný trest. Mýlili jsme se: Vaškůj šel po pár dnech na svobodu a nikdy za nic nebyl…

200617-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200617-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte