2006-703-mobr-brdeckovatereza.gif
2006–703-mobr-brdeckovatereza.gif • Autor: Respekt

2006-703-vobr-brdeckovatereza.jpg
Fotografie: Kresba. • Autor: Respekt

Dáša se opírá o smeták a stěžuje si: „Říkám si, paní Brdečková, co jsem tak strašnýho provedla, že musím uklízet? Dříve třeba lidi podepsali chartu nebo něco. Aspoň věděli, za co je stát trestá. Ale já přece mám jenom dítě.“ Dáša je v pořadí pátá osamělá matka, která nám pomáhá v domácnosti. Jsme rády, že si můžeme navzájem pomoci, a zároveň je nám to oběma trapné. Dáša je vizážistka a svou budoucnost s mým smetákem rozhodně nespojuje. Před ní ten smeták držela v rukou středoškolská profesorka, družinářka a masérka a všechny měly podobný problém: malé dítě, z jehož otce marně dolovaly alimenty, a k tomu profesi, která se nedala vykonávat doma.

Nedávno Senát rozhodl, že Dáša a jí podobné budou i nadále uklízet, pracovat na černo a potit krev, aby uživily dítě, na které otec neplatí. Dítě bez otce, které ze všeho nejvíc potřebuje jejich čas a péči. Senátoři ale soudí, že kdyby matkám výživné vyplácel přímo stát, lidé by toho zneužívali a sociální systém by na tom tratil. Domnívají se, že otcova vyživovací povinnost je soukromá věc a občané si ji mají vyříkat mezi sebou dřív, než to dítě udělají. Chtěla bych jim vyprávět například o jedné angličtinářce: chodila uklízet proto, že její matka bezvládně ležela po mrtvici a manžel následkem toho bez ohledu na dvě malé děti zmizel z obzoru. Senátoři by se možná ptali, proč tehdy nešla do práce. Stejně jako Marie Antoinetta, která se tázala:…

200617-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200617-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte