2006-606-mobr-18A.gif
2006–606-mobr-18A.gif • Autor: Respekt

2006-606-vobr-18a.jpg
Fotografie: Duševní choroba důsledkem infekce? Vědci to nevylučují. • Autor: Respekt

Máte pocit, že se řídíte výhradně vlastní svobodnou vůlí? Nenechte se mýlit, nemusí to být vůbec pravda. Vědci postupně zjišťují, že naše chování mohou ovlivňovat dokonce i tak opovrhovaní tvorové, jako jsou paraziti. Například vcelku nenápadný a tichý prvok Toxoplasma gondii, původce nemoci zvané toxoplazmóza, má zřejmě hodně dlouhé prsty, jimiž skrytě manipuluje psychikou svých hostitelů. Ovlivňuje nás natolik, že se nejspíš stává příčinou řady závažných dopravních nehod. A nejen to, nedávno se objevil nový přesvědčivý důkaz, že toxoplazmóza souvisí také se vznikem schizofrenie.

Svět parazitů je mnohem pestřejší a dynamičtější než ten náš. Jsou malí, nemilosrdní, mimořádně zajímaví a zároveň v nás vzbuzují odpor. Věčné evoluční závody mezi parazity a hostiteli vedou k tomu, že se všichni aktéři tohoto klání postupně mění. Hostitelé neustále pracují na zdokonalení obrany a parazitům evoluce dala do vínku nejrůznější triky, které jim umožňují obranu překonat. Jedním z nich je právě umění nějakým způsobem měnit chování organismu, v němž žijí. Parazit zkrátka manipuluje hostitelem ve svůj prospěch. Pro dotyčného hostitele to může být zničující. Lidé rozhodně nejsou výjimkou.

Pozornosti vědců se prvok Toxoplasma gondii, zkráceně toxoplazma, těší už delší dobu. Tento výtrusovec je příbuzný plasmodiím, původcům malárií. Vliv toxoplazmy na člověka zkoumal v 90. letech i pražský tým…

200615-vobr-01obalka_velkax.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200615-vobr-01obalka_velkax.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte