Ukládal jsem se k nespánku po druhé hodině noční. Nad námi je Rožmberk, voda teče už třetí den přelivem pod jeho hráz. Hladina se zvyšuje a hrázky chránící statek mají slabiny – voda prosakuje pískem, vyplavuje zeminu nebo hnůj. Neklidně jsem myslel na toho furianta – dubohlava selského…Odpoledne mi vyhnal mašinu – traktor s radlicí, že se mu prý zvedne voda na grunt. Taková blbost! To my jsme měli vodu až pod nosem! Stačilo pět centimetrů a plavali jsme i s celým statkem!

Nejen živel, ale úskočná zloba v člověku… Co když vezme štychovku a hrázku načne… ostatní beze stopy dodělá voda, nikoho bychom nemohli podezřívat.

Valilo se to na mne zbytek noci, rval jsem se s šedým bahnem, největší bolest jsem ráno pociťoval v kloubech. Zvláštní. Z námahy, nebo ze zimy?

Pro ostatní byla noc taky krušná. Řachly pojistky – čerpadla se na hodinu zastavila, zpáteční voda se už dostávala pod nohy prasatům a kravám. Pak to Petr, kterého naštěstí probudili, spravil. Je to machr – chlap do zákopů. Myslí na ostatní – není přece možné, i když se improvizuje, udělat chybu. Elektrika je neviditelná sviňa, co zabíjí.

Voda je taky sviňa. Pořád se musí hlídat. Stačí, že začne prosakovat jen za prst, jen stružka… Začíná to neškodným pramínkem a končí ničícím proudem – řekou!

Je sobota, je už dost lidí, zdejší mlaďoši – hasiči, kamarádi farmářovy rodiny, burani, jako jsem já. Už nemusím mačkat…

200615-vobr-01obalka_velkax.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200615-vobr-01obalka_velkax.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte