mobrazek_567.gif
mobrazek_567.gif • Autor: Respekt

vobrazek_567.jpeg
Fotografie: Francis Fukuyama. – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Málokdy se politolog stane objektem zájmu komentátorů. Ti jej občas užívají k ilustraci svých závěrů, tezí a předsudků, když potřebují citovat experta. Američan Francis Fukuyama je jednou z výjimek. Introvertně působící absolvent Cornellu a Harvardu, žák konzervativního filozofa Allana Blooma, je léta myslitelem-celebritou. Přesto překvapuje publicita kolem jeho nové knihy (After the Neocons: America at the Crossroads), jež je považována za jakýsi autorův rozchod s neokonzervatismem.

Ne triumf, ale zamyšlení

Fukuyama však byl nesamozřejmým neokonzervativcem. Ve druhé polovině devadesátých let se sice podílel na vzniku Projektu za nové americké století, think tanku, jenž nastolil neokonzervativní agendu, vyzýval prezidenta Clintona a posléze i Bushe ke svržení Saddáma Husajna, jeho způsob psaní a uvažování je však spíš analytický a filozofický, narozdíl od více ideologické a polemické tóniny většiny neokonzervativců.

Kromě Blooma (mezi jehož prominentní žáky patří třeba i šéf Světové banky Paul Wolfowitz a k přátelům se řadil spisovatel Saul Below) ovlivnila Fukuyamu intelektuálně filozofie konzervativce Lea Strausse, ale i například Hegela a Nietzscheho. Fukuyama je bytostný pesimista nietzscheovského stylu. Definitivní ideové vítězství modernistického liberalismu nad šněrovací kazajkou socialismu a gilotinou komunismu i nacismu nebylo pro něho důvodem k triumfování, ale k…

v14.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v14.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte