Pokud chce Bursík a spol. uspět, musí se chovat jinak než jeho kolegové v Německu a Rakousku. Česká společnost je v mnohém jiná.

Světová banka před několika dny označila Českou republiku za vyspělý stát. Jen několik týdnů poté, co Česko v hospodářské výkonnosti předstihlo Portugalsko, nejslabší z patnáctky starých členských zemí Evropské unie. Se šesti procenty růstu mají za sebou Češi ekonomicky nejlepší rok, když průměrné příjmy přesáhly tisíc bývalých německých marek na hlavu a v Praze dokonce tisíc dolarů. Ve stejném čase Strana zelených poprvé v historii překročila v průzkumech pětiprocentní hranici vstupu do parlamentu a týden po týdnu její popularita stoupá. Teď už k deseti procentům nad Kalouskovy lidovce. A to s programem, který jako jediný neslibuje voličům, že budou po volbách žít snáze a levněji, ale dráž a lépe. Je to program, který se jako jediný vymyká z rámce Evropy postkomunisticky zaostalé (v níž jde o to vydělávat, mít práci, střechu nad hlavou, prostě nějak přežít) a nabízí vyspělou západoevropskou liberální alternativu. Není to program ani levicový, ani pravicový, je to program zcela jiný.

Proto není divu, že šéf KSČM Vojtěch Filip hovoří o melounu, do kterého nevidí, premiér Jiří Paroubek tvrdí, že kdo volí zelené, dává hlas ODS. Mirek Topolánek neříká raději nic, jak se stalo jeho zvykem. Zato skutečný vůdce šiků ODS, prezident Václav Klaus, už dokázal najít slabé místo zelených (kteří mu jako zakuklení havlovci jsou z duše…

v12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte