mobrazek_470.gif
mobrazek_470.gif • Autor: Respekt

vobrazek_470.jpeg
Fotografie: Kresba Pavel Reisenauer. • Autor: Respekt

Ještě je příliš brzy na dalekosáhlé závěry z nepokojů kolem karikatur proroka Muhammada, ale ve Skandinávii je krátkodobý výsledek očividný: politické strany, které už delší dobu brojí proti přistěhovalcům, zejména islámským, surfují na obrovské vlně úspěchu. Koncem února v Norsku několik průzkumů dokonce potvrdilo, že tamní Strana pokroku (Fremskrittspartiet, Fr.p) se vyšvihla na čelo politického žebříčku s podporou 32 % voličů. Kdyby tato severská země uspořádala parlamentní volby teď, vytvořila by zřejmě novou vládu strana, kterou česká média běžně označují jako „pravicově extremistickou“.

Pod takovou politickou nálepkou si obvykle představujeme skinheady, rasisty, či dokonce zdviženou pravici. Samotná Strana pokroku se ale označuje jako liberálně-konzervativní. A její program působí jako převzatý přes kopírák od české ODS, která sice v západoevropském kontextu má své kuriózní prvky, ale nelze ji nazývat „krajně pravicovou“. Co z toho zmatku plyne?

Všeobecně asi to, že spektrum politických stran v Norsku se celkově nachází více doleva než v kontinentální Evropě, natož v její postkomunistické části. Pokud ale jde o Stranu pokroku samotnou, můžeme přes všechny postkarikaturní výkyvy s jistotou konstatovat dvě věci: někdejší marginální spolek kverulantů a extremistů se stal skutečnou masovou stranou, která bezostyšně krade sociálním demokratům hlasy „obyčejných…

v12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte