Vedení ČNB se až nadšeně otevírá poptávce sběratelů kritických názorů. To není dobře.

V minulosti centrální bankéři vylézali z ulity jen výjimečně, aby neohrožovali stabilitu země a nerušili klid na práci Miloše Zemana a Václava Klause. Doba se ale mění. Dnes se členové bankovní rady vyjadřují k zavedení eura, k trhu práce, veřejnému dluhu, investičním pobídkám, daním a přitom přímo či nepřímo rádi probírají vládní hospodářskou politiku. A protože novinový papír obvykle nesnese podrobnou analýzu, dělají to zjednodušeně, bez souvislostí, přesnějších čísel a za použití jednoduchých modelů, občas až žoviálně. Například článek Luďka Niedermayera v prestižní rubrice Hospodářských novin nazvané Leader’s Voice, věnovaný zadlužování státu a nezodpovědným politikům, by se svou argumentací a naladěním hodil spíše do dětského časopisu nebo do sarkasticky laděného okénka pravicového časopisu 51 pro (budiž připomenuto, že text v HN vyšel kurzivou, která většinou značí fejeton či jiný odlehčený žánr).

Proti vládním prioritám

Centrální banka pochopitelně musí dělat vlastní analýzy ekonomiky a jejich výsledky předávat vládě i veřejnosti, to co členové bankovní rady občas předvádějí v médiích, ale nemá s odbornou analýzou nic společného. Zejména pokud jde o trendy zadlužování, reagují centrální bankéři místy podobně hystericky jako opoziční politici, přestože čísla tragická nejsou a dluh včetně zadlužení rozpočtu ani střednědobě českou…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte