Není to tak dávno, co většina lidí strávila celý život v jedné vesnici nebo městě. Pokud se někam cestovalo, pak jen pěšky nebo na oslu. Výměna informací byla z dnešního pohledu mizivá a lidé žili hlavně místními problémy. Kdo zamířil do cizích krajů, stával se takovou výjimkou, že po návratu napsal cestopis. Doba se ale změnila, dnes už nemusí být člověk nijak bohatý, aby se v krátké době mohl dostat na druhý konec světa.

Využijeme-li nejmodernější techniku k tomu, abychom kontrolovali provoz na silnicích, budeme pouze platit daň za tyto změny. Tragické události posledních let nám ukazují, že lidé necestují jen s dobrými úmysly. Z dopravních prostředků se mohou stát zbraně, pojízdné bomby nebo nástroje zločinu. Odborníci, kteří před tím varují, nechtějí nikoho strašit, jen upozorňují na realitu.

Pokud při průzkumu položíte otázku, zda tázaný preferuje pořádek a bezpečí před osobní svobodou, tedy zda se smíří s tím, že jeho svoboda bude výměnou za tyto statky částečně omezena, většina lidí odpoví ano. Policie zajišťuje pořádek a bezpečí pomocí různých kontrol a pomocí vyšetřování. Tím také omezuje naši svobodu. Až na výjimky jsme se s tím smířili.

Jestliže tedy stojí policisté u cesty a zastavují vozidla, která porušují dopravní předpisy, nebo pokud kontrolují řidiče ve snaze chytit zločince, je vše v pořádku, zvykli jsme si. Jaký je v tom rozdíl, převezme-li za policisty tuto práci kamera a počítač?

Rozdíl je značný, hlavně v nákladech na práci…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte