mobrazek_14.gif
mobrazek_14.gif • Autor: Respekt

vobrazek_14.jpeg
Fotografie: Milan Zelený: Mí Češi mi sice nerozumějí, ale Číňané ano. Foto Günter Bartoš • Autor: Respekt

Kdo je největší český ekonom a jak to změřit? Než dojde ke shodě nad těmito otázkami, to ještě nějaký čas potrvá, nicméně první pokus o odpověď máme nyní čerstvě za sebou. Zatímco mezi odbornými pracovišti podle očekávání zvítězil pražský CERGE-EI, mezi jednotlivci se na prvním místě s obrovským odstupem umístil téměř neznámý emigrant Milan Zelený. Způsob sestavení žebříčku má sice své kritiky, nic lepšího ale zatím k dispozici nemáme.

Se studenty na síti

„Právě jsem oznámkoval své studenty v New Yorku,“ vítá nás před stylovým jihočeským statkem v prosincové zasněžené atmosféře prošedivělý muž s bradkou. Nečeká ani na otázku a pokračuje: „Je zbytečné tam být, jejich práci sleduji prostřednictvím počítače,“ vysvětluje profesor Fordhamovy univerzity v USA. Na písemné zkoušky podle něj dohlédnou jeho asistenti (ústní u nich nejsou), on je zde oznámkuje a sleduje jejich práci přes internet na monitoru svého notebooku. „Zadám týmovou práci a přes speciální program zjišťuji, jak do ní kdo přispívá,“ vysvětluje. Jinak by to ani nešlo: kromě plného úvazku na Fordhamově univerzitě přednáší na univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a je prorektorem na univerzitě Si-tien v čínském Si Anu.

Většinu svého života strávil Milan Zelený v cizině: po absolvování VŠE pracoval krátce v týmu známého ekonoma Oty Šika, v 25 letech odjel na studia do USA, kde po…

v01.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte