Těžko říct, jestli z toho má baronka Thatcherová těžkou hlavu, anebo se už tak trochu škodolibě baví. Ona sama dokázala troje volby za sebou (1979, 1983, 1987) vyhrát a žádné neprohrála. Její dědicové v čele konzervativní strany zatím bezpečně míří opačným směrem. Ani osm let v opozici nestačilo toryům k politické resuscitaci. V blížících se volbách, jejichž datum je v Británii tipováno nejčastěji na 5. květen, utrpí konzervativci s největší pravděpodobností další – už třetí – zdrcující porážku v řadě. Něco takového toryové nepamatují, stejně jako labouristé ještě nikdy tak dlouho souvisle nevládli. A aby těch přepisů v dějinách nebylo málo: podle některých průzkumů může mít letošní debakl konzervativců dokonce vůbec nejhorší podobu v historii.

Kde je opozice?

Je to paradoxní situace: nedávný výzkum, publikovaný v konzervativním deníku Daily Telegraph, ukázal, že si skoro dvě třetiny Britů přejí, „aby se země vydala novým směrem“. Co víc by si mohla opoziční strana, zvlášť po relativně dlouhé vládě svých soupeřů, přát?

Jenže Britové se zároveň těší – a labouristé to v kampani dokola zdůrazňují – nejnižší nezaměstnanosti za posledních 30 let (o téměř 2 miliony lidí bez práce nižší než v roce 1997, kdy levice převzala moc), nejnižším úrokům z hypoték (za kanálem pozorně sledovaný ukazatel) za 40 let, nejnižší inflaci za 60 let a vůbec nejdelšímu období nepřetržitého ekonomického růstu za poslední dvě…

v05.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte