mobrazek_1888.gif
mobrazek_1888.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1888.jpeg
Fotografie: Správce Boot: O jeho odměny se nikdo nezajímá. Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Před dvěma lety vypadal jako zachránce a bojovník proti rozmařilému plýtvání veřejnými penězi: Petr Forman krátce po svém příchodu do funkce náměstka na ministerstvu pro místní rozvoj odhalil, že za absolutního nezájmu ministerských úředníků mizely desítky milionů korun, které v polovině 90. let dala Česku na podporu drobného podnikání Evropská unie z fondů Phare. Jediný, kdo skončil v policejních tenatech, byl ale on sám: před deseti dny policejní rada Gejza Rakaš obvinil jej a dalších sedm lidí z toho, že i ty peníze, které zbyly, chtěli dokrást.

Jenže tu něco nehraje: co se dělo s unijními penězi před Formanovým příchodem zjevně nikoho nezajímá, a o finance údajně „dokradené“ Formanem se ministerstvo ještě před nedávnem vůbec nehlásilo.

Příběh se začal psát v polovině 90. let, kdy Unie darovala Česku 430 milionů korun, aby prostřednictvím státem zřízené Nadace pro rozvoj regionů založilo dva fondy rizikového kapitálu na podporu zajímavých projektů a firem. Na správu fondů a výběr investic si stát najal Holanďana Gijsberga Boota. Forman zjistil, že Boot polovinu svěřených peněz prostě prohospodařil – částečně neuváženými investicemi, částečně obrovskými náklady na svoji činnost a vytvářením fiktivního zisku, aby si z něj mohl vyplácet mimořádné odměny (viz Respekt č. 21/2005). Vypověděl proto Bootovi…

v46.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v46.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte