Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected].

Téma

Neznámý otec Evropy

Těžko najdeme v Evropě posledních sta let politika s podobným osudem. Byl katastrofálně neúspěšný – neprosadil své cíle a prohrál svůj historický zápas. Ze scény zmizel třímilionový národ, z kterého vzešel a za nějž mluvil a jednal ve chvílích, kdy se rozhodovalo o jeho osudu. Jména jeho politických protihráčů dodnes skloňuje tisk ve všech pádech, na jeho jméno narazíme spíš jen v rejstřících historických studií. Svobodu a spravedlnost přitom bránil odvážněji než mnozí jiní. Také se méně mýlil. I proto asi neuspěl – doba byla příliš zaslepená nenávistí. Dnes, čtyřicet let po jeho smrti, přichází satisfakce. Zatímco plány jeho nepřátel Hitlera a Henleina hanebně ztroskotaly a jeho oponent Edvard Beneš se také v mnohém spletl, vize Wenzela Jaksche se v Evropě do značné míry naplňují.

Fotografie: Wenzel Jaksch bránil svobodu a spravedlnost v předválečném Československu odvážněji než jiní. Své cíle tehdy neprosadil, ale dnes se jeho vize naplňují. Foto ČTK • Autor: Respekt
Fotografie: Wenzel Jaksch bránil svobodu a spravedlnost v předválečném Československu odvážněji než jiní. Své cíle tehdy neprosadil, ale dnes se jeho vize naplňují. Foto ČTK • Autor: Respekt

Těžko najdeme v Evropě posledních sta let politika s podobným osudem. Byl katastrofálně neúspěšný – neprosadil své cíle a prohrál svůj historický zápas. Ze scény zmizel třímilionový národ, z kterého vzešel a za nějž mluvil a jednal ve chvílích, kdy se rozhodovalo o jeho osudu. Jména jeho politických protihráčů dodnes skloňuje tisk ve všech pádech, na jeho jméno narazíme spíš jen v rejstřících historaických studií. Svobodu a spravedlnost přitom bránil odvážněji než mnozí jiní. Také se méně mýlil. I proto asi neuspěl – doba byla příliš zaslepená nenávistí. Dnes, čtyřicet let po jeho smrti, přichází satisfakce. Zatímco plány jeho nepřátel Hitlera a Henleina hanebně ztroskotaly a jeho oponent Edvard Beneš se také v mnohém spletl, vize Wenzela Jaksche se v Evropě do značné míry naplňují.

O tom, zda byli sudetští Němci národem, se mohou vést spory. V Evropě byli pokládáni spíš za kmen nebo národnostní skupinu, v Česku se obvykle hovořilo o německém obyvatelstvu v pohraničí. Sám Wenzel Jaksch by v mládí svou národnost sotva označil za „sudetoněmeckou“, byl Němec z Čech, pocházel ze vsi Dlouhá Stropnice v Novohradských horách, odkud je vzdušnou čarou stejně daleko do Prahy jako do Vídně, a v mládí se nejspíš v duchu loajality k širší vlasti pokládal za Rakušana.

Vídeňská líheň

Wenzel Jaksch se narodil roku 1896 v chudé rodině, zato však v…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].