mobrazek_1450.gif
mobrazek_1450.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1450.jpeg
Fotografie: Tady to začalo. Solidarita je stále na roztrhání. Jedni se prostřednictvím její slávy chtějí dostat do parlamentu, druzí na ni svalují všechny neduhy Polska. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Tento týden Polsko oslavuje pětadvacáté výročí vzniku Solidarity. Výročí, které by si vlastně měli připomínat i Češi, protože tamější revolta proti totalitě významně ovlivnila události v celé komunistické Evropě. Bez nadsázky se dá říct, že události z roku 1980 přispěly k pozdějšímu zhroucení železné opony. Ve Varšavě a Gdaňsku se v těchto dnech sejdou představitelé vlád evropských zemí s pamětníky tehdejších událostí z řad opozičních vůdců z Polska a dalších států, západních novinářů a bývalých politiků, aby si tento okamžik připomněli.

Vzpoura se rozjíždí

Dohody ve Štětíně a Gdaňsku mezi předáky Solidarity vedenými Lechem Wałęsou a polskou komunistickou vládou tehdy zastupovanou jejím místopředsedou Mieczyslawem Jagielskim, které legalizovaly vznik Nezávislého odborového svazu Solidarita, byly podepsány 30. a 31. srpna 1980. Vyvrcholila jimi série letních stávek, demonstrací a dalších protestů, jejichž bezprostřední příčinou bylo plánované zvýšení cen masa, ale jejichž širším smyslem bylo nastolení svobodnějších poměrů v totalitní zemi. Polsko – povzbuzené už v roce 1978 zvolením krakovského kardinála Karola Wojtyły novým papežem, který se záhy po nástupu do úřadu jako Jan Pavel II. vydal na triumfální návštěvu své rodné země – se tak dostalo do centra pozornosti celého světa.

Po podpisu gdaňských dohod následovala patnáctiměsíční éra relativní svobody,…

v35.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v35.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte