Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Přišli k nám Velcí bratři

Ten byt změnil televizní zábavu. Od těch běžných bytů se lišil tím, že v něm sto dní žilo deset mladých lidí bez kontaktu s vnějším světem, ale všem na očích: jejich pobyt do nejintimnějších detailů sledovaly prostřednictvím kamer miliony diváků. A nejen sledovaly: spoluurčovaly scénář, postupně vyřazovaly soutěžící, vítěz si odnesl spoustu peněz. Obrovský úspěch show, pojmenované po přízračném Velkém bratru z Orwellovy sci-fi, stál na začátku jedné televizní revoluce a nizozemská společnost Endemol zatím pořad prodala do 32 zemí světa.

mobrazek_1444.gif
mobrazek_1444.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1444.jpeg
Fotografie: Díky nám to působí kladně, říká spoluautor Big Brother Derk van Walen. Foto Günter Bartoš • Autor: Respekt

Ten byt změnil televizní zábavu. Od těch běžných bytů se lišil tím, že v něm sto dní žilo deset mladých lidí bez kontaktu s vnějším světem, ale všem na očích: jejich pobyt do nejintimnějších detailů sledovaly prostřednictvím kamer miliony diváků. A nejen sledovaly: spoluurčovaly scénář, postupně vyřazovaly soutěžící, vítěz si odnesl spoustu peněz. Obrovský úspěch show, pojmenované po přízračném Velkém bratru z Orwellovy sci-fi, stál na začátku jedné televizní revoluce a nizozemská společnost Endemol zatím pořad prodala do 32 zemí světa.

Po šesti letech Velký bratr dorazil i do Česka a poběží hned na dvou televizních kanálech – v mírně předělané formě na Primě, v původní podobě na Nově. Ta otevřela brány své vily pro novináře minulé pondělí.

Přes mrtvoly se nejde

Smontovaný přízemní dům je obehnán plotem z ostnatého drátu, dvůr pokrývá umělohmotný pažit, ze stěn trčí obří mikrofony a kamery. Uvnitř jako by se voyeurovi splnil největší sen: dvě ložnice po pěti postelích, obývací pokoj s rudou koženou pohovkou a bílým chlupatým kobercem, kuchyň, miniaturní koupelnu a záchod obíhá tmavá chodba, odkud lze nerušeně sledovat polopropustnými zrcadly každé šustnutí. Stoly, židle, dveře, dokonce i odpadkový koš jsou průhledné, aby nám neuniklo vůbec nic. Ve chvíli, kdy čtete tyto řádky, tam tráví první dny dvanáct mužů a žen, které Nova vybrala při konkurzu opačným postupem,…

v35.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v35.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1540
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte