0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Zahraničí28. 8. 20055 minut

Není každý Berlusconi

Pád z vrcholu moci až na dno – tak dopadl Pavol Rusko, kdysi šéf nejvlivnější televize na Slovensku, ještě před týdnem vicepremiér a ministr hospodářství. Nedokáže totiž vysvětlit, z čeho splatil svůj více než stomilionový dluh. Vše začalo, když novináři zjistili, že Rusko, šéf vládní Aliance nového občana (ANO), před pár lety – už jako ministr hospodářství – podepsal jistému podnikateli směnky v hodnotě 104,5 milionu korun jako záruku na svůj dluh. Přišla logická otázka: Z čeho tuto sumu splatil? Pohled do jeho majetkových přiznání, která musí jako veřejný činitel každoročně předkládat, vysvětlení nepodal. Sám Rusko se zapletl do lží a vyprodukoval čtyři různá, leč v mnohém protichůdná vysvětlení. To přimělo křesťanské demokraty (KDH) k tomu, aby dali premiérovi Mikuláši Dzurindovi (SDKÚ) ultimátum: odvolat ministra Ruska.

Fotografie: Prosadil Dzurindu za premiéra, teď musel jeho kabinet s ostudou opustit. Foto ČTK • Autor: Respekt
Fotografie: Prosadil Dzurindu za premiéra, teď musel jeho kabinet s ostudou opustit. Foto ČTK • Autor: Respekt

Pád z vrcholu moci až na dno – tak dopadl Pavol Rusko, kdysi šéf nejvlivnější televize na Slovensku, ještě před týdnem vicepremiér a ministr hospodářství. Nedokáže totiž vysvětlit, z čeho splatil svůj více než stomilionový dluh.

Vše začalo, když novináři zjistili, že Rusko, šéf vládní Aliance nového občana (ANO), před pár lety – už jako ministr hospodářství – podepsal jistému podnikateli směnky v hodnotě 104,5 milionu korun jako záruku na svůj dluh. Přišla logická otázka: Z čeho tuto sumu splatil? Pohled do jeho majetkových přiznání, která musí jako veřejný činitel každoročně předkládat, vysvětlení nepodal. Sám Rusko se zapletl do lží a vyprodukoval čtyři různá, leč v mnohém protichůdná vysvětlení. To přimělo křesťanské demokraty (KDH) k tomu, aby dali premiérovi Mikuláši Dzurindovi (SDKÚ) ultimátum: odvolat ministra Ruska. A výsledek? Rusko už není ministrem hospodářství a jeho ANO se rozpadá. Strana ztratila již 8 z 11 lídrů ze svého volebního plakátu.

Reklama

Od byznysmana pro ministra

Poslední ze směnek, jež Rusko podepsal podnikateli Ľubomíru Blaškovi, měl splatit v srpnu 2004. Dnes tvrdí, že vše uhradil, ale zjistit pravdu nebude lehké. V létě 2004 totiž Blaško náhle zemřel na infarkt. Nicméně Ruskova směnková kauza má několik rovin. Kromě toto, že schází věrohodná odpověď na otázku, z čeho Rusko dluh zaplatil, je tu i jiný, stejně znepokojivý dotaz: Nebyla…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc